Proč se nejvyšší sopka Sluneční soustavy nachází právě na Marsu?
Olympus Mons, nejvyšší hora a vulkán Sluneční soustavy, dosahuje mimořádných rozměrů. Její obří velikost je dána především příhodnými podmínkami rudé planety.
Hora Olympus Mons se na rudé planetě tyčí do výšky přes 26 kilometrů a její základna je víc než 600 kilometrů široká. Nejedná se přitom pouze o nejvyšší horu Sluneční soustavy, ale také o nejvyšší známý vulkán v našem planetárním systému. A především právě skutečnost, že jde o sopku, objasňuje její mimořádné rozměry.
Marsu se sice občas přezdívá „bratr Země“, od naší planety se však v mnohém liší. Například jej obepíná celistvá kůra, a nenastává tam tedy jev známý jako pohyb litosférických desek. Ten přitom omezuje růst sopek na jednom místě: Když na Zemi vzniká vulkán, časem na své litosférické desce „odpluje“ a vzdálí se tím od hlubinných zásob magmatu. Následně tudíž přestane růst a magma začne utvářet novou sopku jinde. Absence popsaného mechanismu na Marsu dovoluje tamním vulkánům růst nerušeně na jednom místě po velmi dlouhou dobu. Kromě toho marsovská gravitace odpovídá asi jen třetině té zemské, což rostoucím útvarům umožňuje dosáhnout větších výšek, aniž by se zhroutily pod vlastní tíhou.