Příprava na přistání: Japonská sonda SLIM vstoupila na oběžnou dráhu Měsíce

Japonsko by se brzy mohlo stát pátou zemí, které se podaří úspěšně přistát na povrchu Měsíce

26.12.2023



Japonská vesmírná agentura (JAXA) oznámila, že její sonda SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) během Vánoc úspěšně vstoupila na oběžnou dráhu Měsíce. V polovině ledna se sonda pokusí o měkké přistání na našem souputníkovi.

Na svou cestu k Měsíci zamířila sonda SLIM letos 6. září z japonského vesmírného střediska Tanegašima. Do vesmíru ji vynesla raketa H-2A, která na své palubě nesla i vesmírný dalekohled XRISM.

Aktuálně se SLIM nachází na vysoce výstředné oběžné lunární dráze 600 × 4 000 kilometrů, kterou bude postupně upravovat. V polovině ledna by se měla pohybovat po zhruba kruhové trajektorii 15 kilometrů nad povrchem Měsíce.

Přistání na svahu kráteru Shioli na přivrácené straně Měsíce je naplánované na 19. ledna a celý přistávací manévr by měl trvat přibližně 20 minut. Pokud jej sonda zvládne, připojí se Japonsko jako pátá země světa k elitnímu klubu zemí, kterým se podařilo úspěšně přistát na našem souputníkovi. Vedle Spojených států, Sovětského svazu a Číny se to letos v srpnu podařilo i Indii.

Vizualizace přistání sondy SLIM a separace dvojice miniroverů LEV-1 a LEV-2. (ilustrace: JAXA, CC BY 4.0)

Hlavním úkolem sondy SLIM je demonstrace vysoce přesného přistání, věnovat se ale bude i vědě. Během přistávacího manévru má sonda využívat optický navigační systém a data, která mezi lety 2007 a 2009 shromáždila japonská orbitální sonda Kaguja (dříve známá také jako SELENE), jejíž mise skončila v roce 2009 kontrolovaným nárazem do Měsíce.

Součástí mise jsou i dva miniaturní rovery LEV-1 a LEV-2, které mají na povrchu Měsíce provádět hlavně teplotní, radiační a topografická měření.


Další články v sekci