Prevence nádoru: Sklenice mléka denně snižuje riziko rakoviny tlustého střeva

Rozsáhlá studie naznačuje, že pití mléka a dostatek vápníku je účinnou prevencí kolorektálního karcinomu, obzvláště u žen.

14.01.2025 - Stanislav Mihulka



Kolorektální karcinom, čili „rakovina tlustého střeva“, je jedním z nejčastějších nádorových onemocnění dnešní doby. Celosvětově patří mezi tři nejčastější nádorová onemocnění a je druhou nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu. Česká republika ještě nedávno vévodila nelichotivému žebříčku zemí s nejvyšším výskytem tohoto nádoru a přestože je dnes již situace v tomto směru o něco lepší, stále je u nás incidence kolorektálního karcinomu nad průměrem EU.

Kolorektální karcinom je příčinou úmrtí asi 665 tisíc lidí na celém světě. Současně patří k nádorům, kterým lze do značné míry předcházet vhodnou prevencí, včetně pravidelných lékařských kontrol, tělesného pohybu, a také zdravých potravin. Vědci nedávno zjistili, že riziko rozvoje kolorektálního karcinomu může snížit sklenka mléka denně.

Prevence kolorektálního karcinomu

Keren Papierová z Oxfordské univerzity a její spolupracovníci uskutečnili observační studii, do které zahrnuli více než půl milionu žen. Výsledky studie naznačují, že vypití 200 gramů mléka každý den snižuje riziko rozvoje kolorektálního karcinomu o 14 procent. Výzkum vztahu mezi mléka rakovinou tlustého střeva zveřejnil vědecký časopis Nature Communications.

Výsledky tohoto výzkumu jsou v souladu s dalšími podobnými studiemi z nedávné doby, podle nichž mohou potraviny vyrobené z mléka, především ty s vyšším obsahem vápníku, hrát významnou roli v ochraně střev. Podle vědců to platí především pro ženy trpící nedostatkem vápníku. Denní příjem 300 mg vápníku podle vědců snižuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva o 17 %.

Badatelé během výzkumu testovali celkem 97 různých typů jídel. Ukázalo se, že rozvoj kolorektálního karcinomu nejvíce omezují mléčné výrobky, jako třeba jogurt nebo mléko. Klíčovou roli zřejmě hraje vápník. Naopak vyšší riziko rozvoje rakoviny tlustého střeva se ukázalo u konzumentů alkoholu a červeného masa. V případě alkoholu je riziko vyšší o zhruba 15 %, u červeného masa přibližně o 8 %

Papierová s kolegy sice nezahrnuli do výzkumu kávu, ale z jiných studií vyplývá, že i káva zřejmě omezuje riziko tohoto druhu nádoru. Jako zajímavá volba se tedy ukazují nápoje typu latte macchiato, které kombinují kávu s mlékem.

Závěry observačních studií je ale třeba brát se zdravou rezervou. Na rozdíl od experimentálních studií (např. randomizovaných kontrolovaných studií), kde jsou účastníci rozděleni do skupin s různými intervencemi, v observačních studiích výzkumníci pouze sledují, co se přirozeně děje. Observační studie se zaměřují na to, zda existuje vztah mezi určitými faktory (např. příjem mléka) a výskytem určitého jevu (např. rakovina tlustého střeva). Tento vztah však nemusí nutně znamenat příčinnou souvislost.


Další články v sekci