Překvapivý objev: Zatímco na Zemi se dny prodlužují, na Marsu se zkracují
Jeden den na Marsu je zhruba o 37 minut delší než den Zemi. Zatímco na Zemi se dny mírně prodlužují, na rudé planetě se naopak zkracují.
Americká sonda InSight je známá především jako „robotický geolog,“ který studuje nitro rudé planety. InSight, který prováděl výzkum od prosince 2018 do prosince 2022, ale stihl i další pozoruhodné věci. Mimo jiné přinesl i objev, který se týká délky dne na Marsu. Vědci k tomu využili spojení se sondou prostřednictvím rádiových antén.
Tyto antény byly určeny ke komunikaci se sítí Deep Space Network, která pro NASA zajišťuje přenos signálu mezi pozemní operátory a vesmírnými sondami. Během 6 let intenzivní komunikace mezi sondou InSight a Zemí vzniklo úctyhodné množství dat, které bylo možné analyzovat.
Co prozradily rádiové vlny?
Sébastien Le Maistre z Královské belgické observatoře a jeho spolupracovníci detailně prostudovali změny rádiových vln, k nimž docházelo při vysílání v různou dobu. Badatelé zpracovali údaje za prvních 900 solů (marťanských dní) mise InSight na Marsu. Zároveň provedli korekce v souvislosti s řadou faktorů, které měly na rádiové vysílání vliv, jako je například sluneční vítr nebo vlhkost pozemské atmosféry. Svůj výzkum vědci zveřejnili v odborném časopisu Nature.
Byla to úmorná práce. „Hledali jsme nepatrné změny, k nimž docházelo během vysílání,“ uvádí La Maistre. „Trvalo velmi dlouho a vyžádalo si to zpracování značného množství dat, než se nám ty změny rádiových vln začaly rýsovat.“ Nakonec to zvládli a dospěli k překvapivému výsledku.
TIP: Jak dlouhý je jeden rok? Odpověď není tak jednoduchá
Ukázalo se, že rotace rudé planety nepatrně zrychluje, asi o 0,76 milisekundy ročně. Díky tomu se délka dne na Marsu každým rokem zkracuje. Pokud jde o příčinu, vědci si nejsou jistí. Měsíce Marsu Phobos a Deimos jsou příliš malé na to, aby v tom mohly mít prsty. Le Maistre s kolegy se domnívají, že by mohlo jít o změny v rozložení hmoty na povrchu Marsu – především pak mas ledu na pólech rudé planety. Podle vědců se jedná o nejpřesnější měření doby rotace Marsu, jaké kdy bylo provedeno.