Pravidelné čištění zubů účinně chrání proti nemocničním infekcím

Během pobytu v nemocnici bývají pacienti vystaveni prostředí plného virů a nebezpečných bakterií. Nová studie ukazuje, že účinnou prevenci představuje kvalitní ústní hygiena

28.12.2023 - Stanislav Mihulka



Podle statistik se pět až deset procent pacientů nakazí v během pobytu v nemocnici nějakou infekcí. Nejde pochopitelně o žádné velké překvapení – pacienti do nemocnice obvykle nepřicházejí v nejlepší kondici a jsou zde vystaveni celé řadě patogenů. Mezi ty častější bohužel patří i „nemocniční pneumonie“, čili zápaly plic, které dokážou velmi zkomplikovat průběh léčby. 

Američtí epidemiologové Selina Ehrenzellerová a Michael Klompas z medicíny Harvardu a institutu Harvard Pilgrim Health Care Institute zjistili, že jako překvapivě účinná ochrana proti nemocničním zápalům plic funguje věc, která je přístupná téměř pro každého – pečlivé čištění zubů.

Do nemocnice se zubním kartáčkem

Badatelé analyzovali data z 15 různých klinických studií, zahrnující celkem 2 786 pacientů a zjišťovali, jaké velké je riziko nákazy zápalem plic během pobytu v nemocnici, v souvislosti s úsilím při čištění zubů. Jejich data ukazují, že u lidí, kteří si čistí zuby dvakrát a vícekrát denně, je riziko vzniku nemocničního zápalu plic nižší. Závěry výzkumu Ehrenzellerové a Klompase nedávno zveřejnil odborný časopis JAMA Internal Medicine.

Vysvětlení tohoto jevu vlastně není nijak zvlášť překvapivé. Pravidelná a poctivá zubní hygiena brání patogenům, aby se dostaly z ústní dutiny a dýchacími cestami do plic, kde mohou rozpoutat pneumonii. Ústa v tomto směru představují vstupní bránu do těla a zvýšená hygiena představuje vítanou pomoc.

Nemocnice, přinejmenším v rozvinutých zemích, vynakládají značné úsilí, k omezení šíření patogenů. Není to ale snadné. Mikroorganismy jsou vždy o několik kroků napřed a velmi pohotově se přizpůsobují všemu, co na ně v nemocnicích čeká. Zahrnutí čištění zubů jako základní péče, především u pacientů odkázaných na cizí pomoc, by tak podle vědců mohlo jen s minimálními náklady podstatně zlepšit situaci s nemocničními pneumoniemi.

TIP: Pomoc z rybníka: Mikrořasy ve „skafandru“ léčí závažnou pneumonii

Zkoumané studie zahrnovaly především pacienty připojené na umělou plicní ventilaci, u kterých je riziko nákazy „nemocniční pneumonií“ výrazně vyšší. Ani pacienti, kteří nemusí využívat plicní ventilaci, ale nejsou vůči riziku nákazy zcela imunní – podle dřívější studie z 284 amerických nemocnic, se během pobytu v nemocnici nakazí „nemocniční pneumonií“ zhruba 0,5 % neventilovaných pacientů. Následky pro každého pátého takto nakaženého pacienta pak bývají bohužel fatální.


Další články v sekci