Pouštní savci v roli opylovačů: Bércoun kapský včele podobný

Petra Westerová z University of Stellenbosch v Jihoafrické republice dokázala, že bércoun kapský olizuje nektar z květů a pomáhá tak k jejich opylení

17.04.2017 - Zuzana Teličková



Westerová se studiem bércounů kapských (Elephantulus edwardii) zabývala v severní oblasti pohoří Cederberg, kde se vyskytuje hyacintovitá rostlina s latinským názvem Whiteheadia bifolia. Po čtyři noci kladla pasti s návnadami z ovsa a arašídového másla v blízkosti rostlin. Na druhý den z pastí, kam bércouni přišli mlsat, odebrala vzorky trusu a nechala je analyzovat. Současně odchytila dva jedince, které umístila do terária spolu s několika rostlinami Whiteheadia bifolia. Během čtyř dní navštívili malí zajatci květy víc než padesátkrát. Dlouhými, ohebnými čumáky se bez potíží dostali skrz okvětní tyčinky a tenkým jazykem olizovali nektar. Přitom se dotýkali blizny i pylových váčků, takže jim pyl ulpěl na čumáku.

TIP: Řeka modrookých želv aneb Překvapivý život na Sahaře

Bércouni samotný pyl nepojídali, živili se pouze nektarem. Dávali mu přednost dokonce před arašídovým máslem s ovesnými vločkami, jablky či vodou, které měli v teráriu k dispozici. Výsledky analýzy jejich trusu potvrdily přítomnost pylu, který se do zažívacího traktu dostal pravděpodobně při čištění srsti. Bércouni se tak zařadili do poněkud neobvyklé skupiny opylovačů tvořené některými hlodavci, primáty a vačnatci.

  • Zdroj textu

    Příroda 1-2/2011

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci