Postapokalyptické Rusko: Na Sibiři padá z nebe jedovatý černý sníh

V sibiřském Kiseljovsku v Kuzněcké pánvi napadl černý sníh. Podle ekologů jde o doklad ekologické katastrofy

18.02.2019 - Stanislav Mihulka



Toxický sníh napadal ve městě Kiseljovsk v Kuzněcké pánvi, která je známá svými ložisky černého uhlí. Podle odborníků je ale tento sníh velmi nebezpečný. Je totiž smíchaný s jedovatým černouhelným prachem, který se dostal do ovzduší kvůli naprostému zanedbávání ochrany životního prostředí i bezpečnosti provozu v otevřených důlních jámách v této oblasti.

Podle všeho nejde o žádnou výjimku a odporný toxický sníh je v Kuzněcké pánvi spíše pravidlem. Podle místních je v zimě těžší najít bílý sníh, než tento černý. Ve vzduchu je prý neustále ohromné množství jemného uhelného prachu, který tam všichni dýchají. Uhelný prach přitom obsahuje těžké kovy včetně arsenu a rtuti. Špinavý vzduch je patrný zejména v zimě, kdy nebezpečný prach obarví sníh. Na Sibiři jsou podobné katastrofální události v životním prostředí poměrně běžné.

TIP: Nejen zdraví: Znečištěné ovzduší škodí i naší inteligenci

Kuzněcká pánev je jedním z největších nalezišť černého uhlí na světě, o rozloze přes 26 tisíc čtverečních kilometrů. Podle nedávných statistik je zde průměrná doba dožití ještě o 3 až 4 roky nižší, než ve zbytku Ruska. A to je co říct - střední délka života je v Rusku jen 71,59 let, v České republice je to 78,33 let. V regionu se také vyskytuje nadprůměrný počet onemocnění rakovinou, tuberkulózou nebo dětskou mozkovou obrnou.


Další články v sekci