Ponorka z devonu: Obrněný Titanichthys měl metr širokou tlamu
Gigantická prvohorní ryba se živila jako mírumilovný filtrátor planktonu
V devonských mořích se přibližně před 380 miliony lety proháněla prazvláštní stvoření. Mezi největší z nich patřily pancířnaté ryby, které byly vzdáleně podobné dnešním rybám, ale jejich tělo bylo pokryté pevnými kostěnými pláty. Jedním z těchto pancéřovaných obrů byl i Titanichthys, kterého známe jen z neúplných fosilií.
Mezinárodní tým paleontologů nedávno detailně prozkoumal ústa titanichthyse. Byla to vlastně tlama o velikosti kolem jednoho metru. Ale její stavba ukazuje, že příliš velkou hrůzu v tehdejším oceánu nebudila. Ve skutečnosti byla dost podobná tlamě dnešního žraloka velikého, druhého největšího žraloka dnešních moří. Tito až 12metroví giganti totiž poklidně plují oceánem a doširoka otevřenými ústy prakticky nepřetržitě filtrují plankton a malé rybky, jimiž se živí.
TIP: Megalodon: Přežil největší postrach moří dodnes?
Palentologové se domnívají, že právě tímto způsobem se živil i titanichthys. Ohromná ryba potřebovala ke své obživě neustálý přísun velkého množství potravy a právě filtrace představuje výborný způsob, jak si ji mohla opatřit. Přesnou délku těchto tvorů neznáme, podle všeho šlo o jednoho z největších živočichů své doby. Podle odhadů měřil přes 5 metrů, možná i výrazně více. Svou velikostí se tak titanichthys nejspíše blížil zmíněným žralokům velikým a díky svému pancíři připomínal malou ponorku.