Polárníci objevili velký říční systém, který kdysi protékal západní Antarktidou

Průzkum sedimentů z Amundsenova moře odhalil stopy dávného veletoku, který asi před 40 miliony let přinášel do moře materiál z pohoří vzdáleného 1 500 kilometrů.

09.06.2024 - Stanislav Mihulka



Dnes nám přijde jako naprostá samozřejmost, že Antarktida je celá pokrytá ledem. Ale v průběhu historie Země je takový mráz spíše výjimečný. Samotná Antarktida byla ještě před 40 miliony let, tedy ve starších třetihorách, v podstatě normálním kontinentem. První trvalé ledovce se tam objevily teprve před 35 miliony let. V Antarktidě byly ekosystémy plné rostlin a živočichů, hory, sopky a jezera. Také tam nepochybně tekly řeky, celé říční systémy s bujným životem. Polárníci, kteří do Antarktidy připluli s výzkumnou lodí Polarstern, nyní objevili stopy přítomnosti takového dávného říčního toku.

Sedimenty z dávné minulosti

Cornelia Spiegelová z německé Univerzity v Brémách a její spolupracovníci vrtali v příbřežních sedimentech v Amundsenově moři, které omývá břehy západní Antarktidy. Badatelé zde objevili 17 až 24 metrů sedimentů obsahujících minerály, které neodpovídají blízkému okolí. Pocházejí z Transantarktického pohoří, které tvoří přirozenou hranici mezi západní a východní Antarktidou. Sedimenty bohužel neobsahovaly žádné vhodné fosilie, které by prozradily, jak vypadala tehdejší příroda v Antarktidě. 

Tým Spiegelové nicméně zjistil, že nalezené sedimenty musela na místo jejich objevu přinést řeka nebo vlastně celý říční systém a to na vzdálenost nejméně 1 500 kilometrů nebo spíš víc, protože říční toky zpravidla nesou narýsované podle pravítka. Podle vědců sediment končil v rozsáhlé bažinaté říční deltě, která připomínala dnešní delty řek Rýn nebo Rio Grande. Výsledky výzkumu antarktických sedimentů vědci zveřejnili v odborném časopisu Science Advances.


Další články v sekci