Pokrok pro diabetiky: Chytrý inzulín si stačí aplikovat jen jednou týdně
Vědci vyvinuli „chytrý“ inzulín s pomalým uvolňováním, který reaguje na hladinu glukózy v krvi. Novinka, která byla zatím testována na myších a miniprasatech, otevírá diabetikům možnost aplikovat si inzulín jen jednou týdně.
John Buse z Univerzity Severní Karolíny v Chapel Hill a jeho spolupracovníci z čínské Univerzity v Če-ťiangu vyvinuli „chytrý“ inzulín, který dokáže detekovat hladinu glukózy a uvolňuje se pomalu a podle potřeby. Pacientům tak stačí jedna injekce týdně, někdy i méně. Novinku vědci představili na počátku prosince v odborném časopisu Nature Biomedical Engineering.
Chytrý inzulín si hlídá glukózu v krvi
„Jde o vzrušující průlom ve vývoji pokročilé léčby diabetu,“ pochvaluje si Buse. „Navazujeme na výzkumu v minulých desetiletích, kdy se mnoho odborníků snažilo dosáhnout toho, aby užívání inzulínu bylo pohodlné a bezpečné.“
Buseho tým vytvořili analog rekombinantního lidského inzulínu s využitím kyseliny glukonové. Výsledný Glu-inzulín tvoří stabilní komplex s polymerem založeným na aminokyselině lysinu. Za normální hladiny glukózy tento komplex pomalu uvolňuje inzulín ve velmi malém množství. Pokud ale dojde k zvýšení hladiny glukózy v krvi, vazby v komplexu se rozvolní a inzulín se začne uvolňovat rychleji.
TIP: Méně bolestivá alternativa: Diabetici by mohli užívat inzulín ústní náplastí
Vědci ověřili účinnost nové léčby na laboratorních myších, které jsou modelem diabetu 1. typu. Vpíchli jim pod kůži komplex s Glu-inzulínem v množství odpovídajícím velikosti hrášku. Experiment ukázal, že toto množství udrží u myší normální hladinu glukózy celý týden. Stejně dopadly experimenty na laboratorních miniprasatech. Po doladění léčby budou na řadě klinické testy na lidech.