Podle nového výzkumu ovlivňují injekce botoxu zpracování emocí mozkem
Hypotéza obličejové zpětné vazby počítá s tím, že když vidíme něčí výraz, podvědomě ho napodobíme a zároveň pocítíme stejnou emoci. Experiment s botoxem to potvrzuje
Podle hypotézy obličejové zpětné vazby (Facial feedback hypothesis) dochází lidí, kteří vidí někoho s naštvaným nebo šťastným výrazem, k podvědomým pohybům svalů ve tváři, které napodobují dotyčný výraz. Zároveň dochází ke stimulaci mozku, zřejmě proto, abychom nejen rozeznávali emoce druhých, ale vlastně je i sami prožívali.
Pokud zmíněná hypotéza platí, mělo by existovat těsné spojení mezi chováním obličejových svalů a zpracováním emocí v mozku. Hypotézu obličejové zpětné vazby nedávno prověřil tým amerických odborníků z Kalifornské univerzity v Irvine, s využitím populární léčby estetické medicíny s botulotoxinem, čili botoxu. Závěry výzkumu nedávno zveřejnil vědecký časopis Scientific Reports.
Experiment s botoxem
Neurolog Mitchell Brin a jeho kolegové uspořádali experiment s 10 ženami ve věku 33 až 40 let. Těmto ženám aplikovali botox do svalu na čele, který je zodpovědný za mračení, což vyvolalo jeho dočasnou paralýzu. Tento postup přitom představuje častý botoxový zákrok, když se někdo chce zbavit vrásek.
Vědci současně sledovali aktivitu mozku dotyčných žen při zpracování emocí, pomocí zobrazování magnetickou rezonancí. Jedno skenování mozku proběhlo před aplikací botoxu do čela, druhé dva týdny po této proceduře. Účastnicím experimentu při skenování mozku ukazovali snímky tváří se šťastným a s rozzlobeným výrazem.
Ukázalo se, že po injekci botoxu do čela dochází ke změnám aktivity amygdaly, mozkového centra, které hraje klíčovou roli při zpracování emocí. Rovněž došlo ke změnám aktivity ve specifické oblasti spánkového laloku mozkové kůry, takzvaném fusiformním závitu (gyrus fusiformis). Tato oblast je přitom zodpovědná za rozeznávání tváří a dalších objektů.
TIP: Lepší botox: Uměle vylepšený toxin je účinnější a bezpečnější
Výsledky výzkumu potvrzují, že botoxové injekce potlačují zpracování emocí při pozorování výrazu druhých, což může komplikovat sociální život osoby, která si nechala vyhladit vrásky. Na druhou stranu, botox by mohl pomoci lidem, kteří trpí depresemi. Potlačení zpracování emocí by jim mohlo ulevit.