Pod hladinou Baltu se skrývá zvláštní megastruktura, stará přes 10 tisíc let

Němečtí vědci objevili na dně Baltského moře zvláštní stavbu, která se táhne v délce téměř jednoho kilometru. Podle badatelů jde o výsledek práce lidí z doby kamenné.

16.02.2024 - Stanislav Mihulka



Pod mořskou hladinou se skrývají mnohá tajemství. Týmu německých archeologů se nedávno podařilo objevit na dně Meklenburského zálivu v Baltském moři starobylou kamennou megastrukturu, která pochází z doby kamenné.

Geofyzik Jacob Geersen z Univerzity v Kielu a jeho kolegové na ni narazili v hloubce 21 metrů. Její stáří vědci odhadují na více než 10 tisíc let. Tato liniová struktura, kterou tvoří velké kameny, měří téměř kilometr a podle vědců ji nelze vysvětlit přírodními jevy. Podle všeho ji tehdy museli postavit lidé kvůli nějakému účelu, tisíce let předtím, než ji pohltilo moře.

Podmořská zeď

Badatelé objevenou megastrukturu pokřtili jako „Blinkerwall“ a domnívají se, že zeď mohla být součástí loveckých praktik tehdejších lovců a sběračů, kteří v této oblasti žili. Mohli ji používat k usměrňování lovených stád zvěře, nejspíš sobů nebo zubrů. Pokud tomu tak skutečně bylo, šlo by o jednu z vůbec nejstarších známých struktur využívaných k lovu. Současně by šlo o jednu z největších známých staveb v Evropě z doby kamenné. Podrobnosti objevu v těchto dnech zveřejnil vědecký časopis PNAS.

Poloha megastruktury „Blinkerwall“. (zdroj: PNAS, CC BY 4.0)

K objevu megastruktury došlo díky rozvoji pokročilých metod průzkumu mořského dna. Geersenův tým je našel díky nasazení hydroakustického zobrazování ve vysokém rozlišení, autonomního podmořského plavidla, a také díky práci potápěčů, kteří se vypravili na dno Meklenburského zálivu.

TIP: Archeologové objevili ve vodách Benátské laguny potopenou římskou cestu a pozůstatky dávného osídlení

Badatelé v megastruktuře zaznamenali zhruba 1 670 jednotlivých kamenů, které tvoří linii o délce asi 971 metrů. Jednotlivé kameny jsou nižší než metr a užší než dva metry. Tvůrci megastruktury je uspořádali jeden vedle druhého. Linie se zřejmě původně nacházela podél tehdejšího pobřeží nebo rašeliniště. Zdá se, že nebyla využívaná k rybaření, k obraně pobřeží a podle všeho nešlo ani o přístav. Vědci se proto přiklánějí k „loveckému“ vysvětlení megastavby.


Další články v sekci