Pod dávnými oblouky: Poznejte sedm nejpůsobivějších skalních bran
Nejrůznější povětrnostní podmínky i extrémní klimatické změny dokázaly v průběhu tisíců let vytvořit úžasné skalní oblouky a mosty, jež často připomínají brány do jiných světů
Jeden z největších přírodních skalních oblouků na světě se nachází v národní chráněné oblasti Glen Canyon National Recreation Area v americkém Utahu. Dosahuje rozpětí 83 metry, tyčí se do výšky 33 metrů a na vrcholu měří 13 metrů na délku a 10 metrů na šířku. Vznikl zvětráváním pískovce po dobu 200 milionů let, kdy se okolní prostředí zásadně přetvářelo: Někdejší dno moře se proměnilo ve skálu ukrytou v mokřadech a džungli, zatímco v současnosti jde o dominantu vyprahlé pouštní krajiny. Duhový most tvořil důležité rituální místo pro Navahy a lokalita zůstává pro indiánský kmen posvátná i dnes. K oblouku tak sice vede stezka pro pěší, ale přímo pod most a do jeho těsné blízkosti je vstup přísně zakázán. (foto: Shutterstock)
Sopečný troll
Hvitserkur | Island
U poloostrova Vatnsnes na severozápadě Islandu vystupuje z moře patnáctimetrový čedičový monolit Hvitserkur, vzniklý při jedné z vulkanických erupcí. Protože je však jen 1–2 metry široký, musel jeho základnu zpevnit beton. Fotogenický útvar, jenž připomíná ohromný kamenný list a patří k magnetům na turisty, tak nyní odolá vichrům i zuřícím sopkám. Stojí asi 50 metrů od břehu a za odlivu lze po černé pláži dojít téměř k jeho patě. Podle legendy se jedná o trolla, který s prvními slunečními paprsky zkameněl. V létě pak hnízdí na drsném povrchu bílí buřňáci a racci, takže skála skutečně působí dojmem, jako by se pohybovala. (foto: Shutterstock)
Slon v řece
Vodní měsíční jeskyně | Čína
Skalního slona, který „pije“ z řeky Li-ťiang, spatříte v jihočínské autonomní oblasti Kuang-si. Vápencová Sloní hora patří mezi tamní nejvíc navštěvované atrakce a turisté k ní přijíždějí už od dob dynastie Tchang, jež vládla do 10. století. Oblouk chobotu nazývaný Vodní měsíční jeskyně lze obdivovat nejen ze vzdáleného břehu, nýbrž také z loďky, a při návštěvě za tmy se navíc na hladině odráží Měsíc. Po kamenných schodech můžete potom vystoupat na kopec nad řekou, k buddhistické pagodě vystavěné za dynastie Ming. (foto: Shutterstock)
Česká chlouba
Pravčická brána | Česko
V Českém Švýcarsku se tyčí největší pískovcová skalní brána starého kontinentu. Vznikla zvětráváním, na výšku měří 16 metrů, na šířku 26 metrů a ročně ji navštíví tisíce turistů. V okolí Pravčické brány se nacházejí i další skalní masivy, jež se utvářely během svrchní křídy před 100–66 miliony lety. Tehdy se v oblasti rozlévalo moře a ukládaly se tam křemenné pískovce a prachovce. Když voda trvale ustoupila, zakousla se do měkkých skal eroze, a dnes nám dovoluje obdivovat jejich krásu. Od roku 1982 je vstup na oblouk zakázán. (foto: Shutterstock)
Zborcená kráska
Azurové okno | Malta
Padesátimetrová vápencová brána Azurové okno stála na maltském ostrově Gozo do roku 2017, kdy se po období silných bouřek zhroutila. Vznikla přitom teprve okolo roku 1830, když vlivem eroze zkolabovala obrovská jeskyně a zanechala po sobě jen „střechu“. Zkáza legendárního oblouku, který si zahrál v kultovním Souboji Titánů i v seriálu Hra o trůny, jde na vrub stejné síle, jež mu dala život – působení silných proudů. Už o třicet let dřív se kamenné okno jevilo jako nestabilní a v důsledku dalších a dalších kolapsů horniny se stále zvětšovalo. Navzdory hrozícímu nebezpečí šlo až do úplného konce o oblíbený cíl turistů. (foto: Shutterstock)
Na prahu kaňonu
Pont d’Arc | Francie
Pont d’Arc tvoří vstupní bránu do přírodní rezervace Gorges de l’Ardèche a nachází se na začátku stejnojmenného kaňonu. Oblouk vytvořila řeka Ardèche, když si před 400 tisíci lety prorazila cestu skrz vápenec široký 60 metrů. Výsledek lze obdivovat ze souše nebo také z vody – lokalitu si oblíbili vodáci, kteří řeku sjíždějí na kajacích a kánoích. Poblíž leží i Chauvetova jeskyně, proslulá paleolitickými malbami starými až 32 tisíc roků. (foto: Shutterstock)
Zmizelá galapážská ikona
Darwinův oblouk | Galapážské souostroví
Galapágy tvoří 234 ostrovů, zátok a skalisek. Souostroví, které se nachází zhruba 900 kilometrů západně od Ekvádoru, je od roku 1978 pro svou unikátní faunu a flóru na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO. Místní ikonou byl donedávna i slavný skalní útvar – známý jako Darwinův oblouk. V důsledku eroze se ale jeho část letos v květnu zřítila do moře. Z původního obloukovitého tvaru tak zbyly jen dva sloupovité útvary. Ikonický Darwinův oblouk měřil na výšku 18 metrů a rozkládal se na ponořené plošině zhruba kilometr od Darwinova ostrova. Díky svému tvaru byl někdy přirovnáván k Vítěznému oblouku v Paříži. (foto: Profimedia)