Planetární výživa: Přibírá Země na hmotnosti, nebo naopak hubne?
Díky gravitaci přitahuje Země prach a vesmírná tělesa, rozpadem atomů zase o část své hmotnosti přichází. Přibírá Země na hmotnosti, nebo naopak hubne?
Zdálo by se, že od dob zformování naší planety by se její hmotnost neměla již nadále měnit. V zásadě je to pravda, ve skutečnosti však není Země v meziplanetárním systému sama a svou gravitací přitahuje prach a meteoroidy, jež pronikají do atmosféry a zbytky po průletu dopadají až na povrch. Prachová zrna se ovzduším snášejí často i měsíce, ale nakonec spadnou.
Satelitní pozorování umožnila odhadnout, že s meteoroidy přichází 100–300 tun látky za sekundu, tedy 30 000–100 000 tun za rok, přičemž se odborníci přiklánějí spíš k nižším číslům. Jedná se o překvapivě obří hodnotu, ale jen na první pohled. Při stálém toku prachu a meteoroidů přibude Zemi za milion let méně než jedna miliardtina její hmotnosti – zanedbatelný zlomek, který se v dynamice planety vůbec neprojeví.
TIP: Jaké největší přetížení může člověk přežít?
Jenže náš domov také materiál ztrácí: jednak radioaktivním rozpadem atomů v nitru, což představuje asi 15 tun ročně, a dále každý rok přichází až o 95 000 tun vodíku a helia z vysoké atmosféry. V souhrnu to tedy spíš vypadá, že Země na váze ubývá. Jde však o pouhou kosmetickou změnu, jež se na její oběžné dráze nijak neprojeví.