„Pekelné faraonovo kuře“ dokládá diverzitu dinosaurů na konci křídy

Byli, nebo nebyli neptačí dinosauři odsouzeni k zániku již před ničivým dopadem planetky v Chicxulubu? Nově popsaný druh oviraptora naznačuje, že alespoň některé dinosauří skupiny mohly v době katastrofy úspěšně prosperovat

27.01.2024 - Stanislav Mihulka



Planetka, která před 66 miliony let dopadla do oblasti dnešního Chicxulubu na Yucatánském poloostrově, přivodila zkázu většiny neptačích dinosaurů. Odborníky diskutovanou otázkou je, jak vlastně v této době vypadala populace dinosaurů? Šlo o životaschopný druh na vrcholu své éry, nebo byli neptačí dinosauři dávno odsouzeni k zániku a ničivá katastrofa jim zasadila pověstnou „ránu z milosti“?

Oviraptor z Hell Creek

Zajímavý příspěvek do této debaty přináší objev doposud neznámého dinosaura z linie oviraptorů, který dostal jméno Eoneophron infernalis, což volně přeloženo znamená „rané faraonovo kuře z pekla.“ Pojmenování odkazuje na supa mrchožravého (Neophron percnopterus), jemuž se v angličtině říká „faraonovo kuře.“ Podrobnosti o nálezu zveřejnil vědecký časopis PLOS One.

Eoneophron infernalis byl podle vědců blízce příbuzný jiného oiraptora – Anzu wylei. Podobně jako tento oviraptor i „faraonovo kuře“ mělo dlouhé a štíhlé nohy, tělo pokryté peřím a velký zobák bez zubů.

Ve srovnání se svým bratrancem byl ale Eoneophron infernalis mnohem menší – zatímco Anzu wyliei vážil okolo 200 až 300 kilogramů, Eoneophron infernalis byl těžký zhruba jako dospělý člověk (78 kg). Velikost není jediná věc, která odlišuje oba oviraptory. Srovnání kostí dolních končetin naznačuje, že Eoneophron infernalis mohl být lepším běžcem.

Přizpůsobiví všežravci?

Pozůstatky obou dinosaurů pocházejí ze slavné paleontologické lokality Hell Creek na severu Spojených států, přičemž existují náznaky, že ve stejné době zde mohl žít i další doposud nepopsaný druh oviraptora. Podle doktoranda z Oklahomské státní univerzity a hlavního autora studie Kyla Atkinse-Weltmana to naznačuje, že alespoň v případě čeledi Caenagnathidae, do které oba popsané druhy patří, existovala v té době elementární druhová rozmanitost.

Zhruba dva miliony let před dopadem planetky docházelo podle vědců k úbytku dinosauřích skupin, což se týkalo hlavně tyrannosaurů a lambeosaurů. Čeledi Caenagnathidae se ale tyto změny týkat nemusely.

„Zdá se, že tato skupina si i před katastrofou zachovávala stabilitu a rozmanitost, zatímco jiné skupiny skomíraly. Mohlo to být tím, že šlo o velmi všestranné všežravce, kteří se dokázali přizpůsobit a změnili své stravovací návyky,“ odhaduje Weltman.

S objevem nového oviraptora je spojena i poměrně zajímavá historka – kosti, na jejichž základě Kyle Weltman nový druh popsal, získal v roce 2020 od překupníka s fosiliemi. Potřeboval je k dokončení svého studentského výzkumu a původně se mělo jednat o kosti jiného dinosaura. Teprve detailní analýza ukázala, že jde ve skutečnosti o nový a doposud nepopsaný druh.


Další články v sekci