Paleontologové objevili v anglickém lomu dvě stovky dinosauřích stop
Při práci v lomu Dewars Farm Quarry byly objeveny stopy masožravého a býložravého dinosaura, kteří tam prošli v období jury.
V jihoanglickém hrabství Oxfordshire se nachází lom Dewars Farm Quarry. Loni si tam jeden ze zaměstnanců obsluhujících bagr všiml neobvyklých hrbolů, ze kterých se nakonec vyklubal fantastický paleontologický nález. Jde o celkem 200 stop, které tam ve střední juře, asi před 166 miliony let, zanechali velcí dinosauři.
Některé ze stop tam zanechal teropod Megalosaurus, robustní a svalnatý predátor, který dorůstal délky kolem šesti metrů. Zbylé stopy náležejí sauropodnímu dinosaurovi z rodu Cetiosaurus, který dosahoval délky až 18 metrů. Na odkrytí stop během června 2024 se podílel tým více než stovky lidí, včetně odborníků Oxfordské a Birminghamské univerzity.
Rekordní naleziště
Nález zahrnuje celkem pět sekvencí stop, z nichž jedna je dlouhá téměř 150 metrů. Z lomu Dewars Farm Quarry se tím pádem stává lokalita s nejrozsáhlejším nalezištěm stop dinosaurů ve Velké Británii. Paleontologové přitom zatím prohledali jen část lomu a rozhodně není vyloučeno, že budou objeveny i další stopy z období jury.
Masožravý megalosaurus je shodou okolností úplně prvním neptačím dinosaurem, který byl vědecky popsán a pojmenován, k čemuž došlo v roce 1824. Fosilie, které spolehlivě patří megalosaurovi, přitom pocházejí výhradně z hrabství Oxfordshire. K objevu stop tohoto dinosaura v Dewars Farm Quarry tedy došlo přesně 200 let po vzniku vědy o dinosaurech.
TIP: V Austrálii objevili dinosauří dálnici, se stopami všech hlavních skupin dinosaurů
„Nalezené stopy jsou tak dobře zachovalé, že jsou na nich patrné pohyby bahna, kterým dinosauři kráčeli,“ popisuje Duncan Murdock z Přírodopisného muzea Oxfordské univerzity. „Společně s dalšími fosiliemi živočichů i rostlin nám ukazují život v prostředí bahnité laguny před 166 miliony let.“