Osm set let na žerdi: Která vlajka se používá nejdéle?

Česká státní vlajka letos oslavila 104 let od svého vzniku. Ty nejstarší vlajky mají podstatně delší historii. Která z nich se používá nejdéle?

16.04.2024 - Barbora Jelínková



Na celém světě se používá 193 národních vlajek, nemluvě o stovkách dalších regionálních standart, přičemž většina z nich se pyšní i historií trvající už několik staletí. Za vůbec nejstarší však vexilologové označují vlajku Dánského království známou jako Dannebrog, s bílým skandinávským křížem na červeném pozadí.

První doklad o jejím použití se vztahuje k roku 1219 a o zrodu symbolu se traduje zajímává legenda: Vlajka prý v červnu uvedeného roku jednoduše spadla z nebe při bitvě u Lyndanisse, v níž se dánský král Valdemar II. střetl s pohanskými estonskými vojsky a porazil je. Požádal přitom o pomoc Boha, který mu seslal červený prapor s bílým křížem – a Dánové si jej pak na počest vítězství ponechali coby svůj znak.

Ještě starší zástavou je patrně Ondřejský či Svatoondřejský kříž, používaný na vlajce Skotska. Předpokládá se, že původ vlajky se datuje do 9. století, formálně byla ale přijata až na konci 14. století. Bílý diagonální kříž na modrém poli, který symbolizuje ukřižování svatého Ondřeje (patrona Skotska) je jedním z nejznámějších symbolů země a bývá spojován s bojem za její nezávislost. Dlouhou historií se ale mohou pochlubit také standarty Rakouska, Švýcarska, Lotyšska nebo třeba Albánie.


Další články v sekci