Odborníci varují: Amazonský prales se může zhroutit do poloviny století
Globální oteplování, změny srážek a v neposlední řadě intenzivní odlesňování by během několika desítek let mohly vést k dramatickým změnám vegetace v Amazonii, včetně oblastí, které byly doposud považovány za poměrně stabilní
Amazonský prales, největší tropický biotop na Zemi, vypadá na první pohled rozlehle a stabilně. Podle vědců je ale ve skutečnosti zranitelný a rozhodně nevydrží všechno. Ve studii, kterou nedávno zveřejnil vědecký časopis Nature, vědci varují, že by se Amazonie mohla během krátké doby zásadně změnit. Možná už v polovině tohoto století.
„Blížíme se do stavu, který by se mohl stát bodem zvratu pro celou Amazonii,“ varuje vedoucí výzkumu Bernardo Flores z brazilské Federální univerzity Santa Catariny. „Zdá se, že bychom takové změně mohli být blíže, na lokální úrovni i v rámci Amazonie jako takové, než jsme si doposud mysleli.“
Dramatické změny v Amazonii
Flores a jeho spolupracovníci k tomuto závěru dospěli po analýze dosavadních pozorování Amazonie a díky počítačovým modelům. V rámci výzkumu identifikovali pět hlavních faktorů, které dnes Amazonii ohrožují: globální oteplování, pokles srážek, zvýšení intenzity sezonality, tedy rozdílů ve srážkách během roku, prodlužování suchého období a pokračující odlesňování.
Analýzy ukázaly, že kombinace uvedených faktorů by mohla vést k tomu, že až 47 procent území Amazonie by mohla kolem roku 2050 podlehnout náhlým změnám ekosystémů, kdy by se tropický prales přeměnil na vegetaci jiného typu, podobnou spíše savanám. Florese a jeho kolegy zneklidňuje především to, že by se takové náhlé a významné změny týkaly i oblastí deštného pralesa, dříve považovaných za velmi odolné, jako je západní a centrální Amazonie.
Pokud by k tomu došlo, neovlivnilo by to jen samotný prales. Porosty deštných pralesů totiž díky intenzivní fotosyntéze v ohromném rozsahu ukládají uhlík. Po uvedených změnách by vznikla vegetace, jejíž schopnost vázat uhlík z atmosféry bude mnohem nižší, což by se neblaze projevilo v už tak dost nabouraném globálním cyklu uhlíku.