Odborníci potvrzují: Hrozny podporují pestrost mikroflóry a snižují cholesterol

Výzkum přináší stále nové důkazy prospěšnosti hroznového vína i dalších druhů ovoce

11.01.2022 - Stanislav Mihulka



Jíst ovoce je bezesporu dobrý nápad. Dosavadní výzkum opakovaně potvrdil, že jisté druhy ovoce, jako například jablka či hrozny, přispívají ke zdraví cév, díky obsahu antioxidantů, především polyfenolů. Jejich požívání také snižuje obsah cukrů v krvi i krevní tlak, což je rovněž velká pomoc pro zdraví. V některých případech antioxidanty z ovoce prospěšně omezují záněty.

Výzkumný tým americké Kalifornské univerzity v Davisu pátral po dalších přínosech pro zdraví v případě hroznového vína. Uspořádali experiment s 19 zdravými dobrovolníky, kteří nejprve měli po 4 týdny speciální „nezdravou“ dietu s nízkým obsahem polyfenolů a vlákniny. Poté pokračovali ve stejné dietě, která ale byla denně obohacena práškem z hroznů, odpovídajícím dvěma porcím hroznového vína. Vědci dobrovolníkům během celého experimentu odebírali vzorky stolice, moči a krve, které následně analyzovali.

Přínos hroznů

Výsledky experimentů ukázaly, že po 4 týdnech diety obohacené hroznovým práškem došlo u všech dobrovolníků ke zvýšení diverzity střevní mikroflóry. Dřívější výzkum přitom zjistil, že vyšší pestrost mikroflóry je těsně spojená se silnějším imunitním systémem. Zvýšilo se například množství bakterií rodu Akkermansia, o nichž je známo, že mají příznivý vliv na hladinu glukózy a metabolismus tuků.

TIP: Co udělat pro snížení vysokého tlaku? Oblíbit si brusinkovou šťávu

U dobrovolníků rovněž poklesla hladina cholesterolů v krvi, v průměru o 6,1 procent. Větší část tohoto poklesu přitom připadla na nízkodenzitní lipoprotein (LDL), který je známý jako „zlý cholesterol“ a jeho pokles je obvykle žádoucí. Také došlo k poklesu hladiny některých steroidních kyselin ve žluči o 40,9 procent. Tyto látky přitom hrají významnou roli v metabolismu cholesterolů.


Další články v sekci