Obří „Ledovec soudného dne“ v Antarktidě už visí jen na vlásku
Robotická ponorka zmapovala dno v oblasti ledovce Thwaites. Z jejího průzkumu vyplývá, že již brzy můžeme čekat velké změny, které rozhodně nebudou k lepšímu…
Do Amundsenova moře na západě Antarktidy, v zálivu Pine Island Bay, ústí ledovec Thwaites. Přezdívá se mu „Ledovec soudného dne“, protože je považován za velmi nestabilní a zároveň jde o skutečného obra – svou rozlohou odpovídá Floridě. Vědci toto ledové monstrum pečlivě sledují, protože existuje reálná možnost, že s jeho zhroucením může dojít k vzestupu globání hladiny oecánů o 0,9 až až 3 metry.
Ledovec Thwaites nicméně taje a a jeho tání se kvůli narůstající teplotě planety zrychluje. V dnešní době je jeho tání dvojnásobné oproti době před pouhými 30 lety. Odborníci mezinárodní výzkumné skupiny International Thwaites Glacier Collaboration odhadují, že v současné době přichází ročně zhruba o 45 miliard tun ledu.
Robotická ponorka pod ledovcem
Mezinárodní tým vědců, které vedl geolog a oceánograf Alastair Graham z Univerzity jižní Floridy nedávno zmapoval oblast dna pod ledovcem Thwaites, kde se nachází vyčnívající hřeben, známý jako „boule“, asi 650 metrů pod povrchem. Jde o jedno z míst, kde se Thwaites v minulosti dotýkal mořského dna. Badatelé k výzkumu použili robotickou ponorku Rán, pojmenovanou podle severské bohyně bouří a manželky boha moří Aegiho.
Rán strávila asi 20 hodin skenováním mořského dna o rozloze asi 13 kilometrů čtverečních. Grahamův tým analyzoval získaná data a odvozoval z nich dřívější chování ledovce. Na základě získaných dat vědci dospěli k závěru, že vzhledem ke globálnímu oteplování může dojít k situaci, kdy se ledovec posune ze současného bodu dotyku, který je asi 300 metrů pod povrchem a začne tát ještě mnohem rychleji. Badatelé publikovali své výsledky v časopisu Nature Geoscience.
TIP: Robotická ponorka Icefin prozkoumala spodní část Thwaitesova ledovce
Podle mořského geofyzika Roberta Lartera z britské výzkumné společnosti British Antarctic Survey ledovec Thwaites teď opravdu visí jen na vlásku. V krátké době podle něj můžeme očekávat velké změny. „Jakmile ledovec ustoupí za dnešní bod dotyku, což je mírný hřeben, během krátké doby se může rychlost jeho tání zdvojnásobit,“ varuje geofyzik Larter.