Obří aljašské ledovce postupují průrvami, které jsou větší než Grand Canynon

Hora Denali je nejvyšší horou Severní Ameriky. Na jejích svazích se nachází pět ledovců, z nichž některé mají opravdu unikátní rozměry.

20.07.2020 - Marek TeličkaHora Denali, dříve Mount McKinley, nemá se svými 6 168 nadmořské výšky v Severní Americe konkurenci. Dalším primátem, který je s tímto aljašským vrcholem spojován, je fakt, že Denali je nejvyšším vrcholem světa, jenž je celý položen nad úrovní mořské hladiny. Základnu od nejvyššího bodu totiž dělí plných 5 500 metrů.

Takto výrazný vrchol, navíc umístěný nedaleko polárního kruhu, má samozřejmě stálý přísun sněhu a díky tomu jsou jeho svahy místem vzniku celkem pěti ledovců. Ledovec Peters leží severozápadně od masivu a Muldrow vzniká na severovýchodních svazích. Východním směrem se pak do údolí plazí ledovec Traleika. Kahiltna postupuje jihozápadním směrem a pátý Ruth jihovýchodně.

TIP: Nejvyšší vrchol Severní Ameriky: Hora, která neklesá

Ledovec Ruth začíná zhruba 4,8 kilometrů pod úrovní vrcholu Denali. Údolí, jímž postupuje, má na šířku až 1,6 kilometru a během své 16 kilometrů dlouhé cesty spadá o více než 600 metrů dolů. Ledovec lemují až 1 500 metrů vysoké žulové srázy přičemž hloubka kaňonu překonává i hloubku legendárního Grand Canyonu.


Další články v sekci