Objev stop u keňského jezera dokládá, že zde spolu žily různé druhy lidské linie
Na břehu dnešního jezera Turkana v Keni se před 1,5 miliony let mohly navzájem setkávat lidské druhy Paranthropus boisei a nám evolučně bližší Homo erectus.
Zhruba před 6 miliony let se objevila lidská linie, která vedla až k našemu druhu Homo sapiens. Celkově dnes známe přes 15 druhů, které hrály významnější či méně významnou roli ve vývoji člověka. Mezinárodnímu týmu odborníků se nyní vůbec poprvé povedlo nalézt důkazy o pobytu dvou různých druhů lidské linie ve stejnou dobu na stejném místě.
Kevin Hatala z Chathamovy univerzity v Pittsburghu a jeho kolegové tyto důkazy objevili v blízkosti dnešního jezera Turkana v Keni. Výsledky jejich výzkumu právě zveřejnil vědecký časopis Science.
Dva druhy lidí na jednom místě
Badatelé při průzkumu lokality s fosilními nálezy narazili na dávné stopy druhů lidské linie, z nichž vyplynul velmi zajímavý příběh. Stopy říkají, že přibližně před 1,5 milionem let v těchto místech a prakticky ve stejnou dobu pátrali po potravě nejmladší australopitékové Paranthropus boisei a nám evolučně bližší lidé Homo erectus.
Není tím řečeno, že se museli setkávat tváří v tvář. Zdá se ale, že je to možné, nebo že o sobě alespoň věděli, protože stejně jako dnes, i tehdy po sobě lidé zanechávali stopy přítomnosti. Oba zmíněné druhy sice představují nejběžnější druhy lidské linie dotyčného období, i tak se ale jedná o výjimečný objev. Nic podobného se vědcům doposud nalézt nepodařilo.
Objevené stopy jasně ukazují, že různé druhy lidské linie sdílely stejný čas a prostor na břehu východoafrického jezera, kde se nejspíš vyhýbaly stejným predátorům a čelily podobným problémům v každodenním boji o přežití. Dnes takovou zkušenost nemáme, protože jsme jediným druhem této 6 milionů let staré linie, který na planetě zůstal.