Nový výzkum: Sociálně žijící savci podstupují rychlejší evoluci
Výzkum lebek placentálních savců z více než 20 muzeálních sbírek poodhalil fascinující podrobnosti o evoluci této skupiny živočichů
Na konci druhohor odešli ze scény neptačí dinosauři a řada dalších skupin živočichů. Savci, kteří do té doby žili ve stínu dinosaurů, dostali ve třetihorách velkou evoluční příležitost. Paleobioložka Anjali Goswamiová z Přírodopisného muzea v Londýně s početným týmem kolegů vytvořila nový model evoluce savců v průběhu třetihor.
Vědci vyhotovili 3D skeny lebek celkem 322 placentálních savců, dnes žijících i vyhynulých druhů, jejichž pozůstatky se nacházejí ve více než 20 muzeálních sbírkách v různých zemích světa. Díky tomu získali unikátní vhled do bouřlivé evoluce savců během třetihor. Jak uvádí Goswamiová: „Náš výzkum prohlubuje porozumění úžasné evoluci placentálních savců, tedy skupiny, která zahrnuje i náš vlastní druh.“
Pravidla evoluce savců
Z výsledků studie, kterou publikoval prestižní časopis Science, vyplynulo, že v době bezprostředně po vyhynutí neptačích dinosaurů, procházeli savci velmi intenzivní evolucí. Po počáteční „evoluční explozi“ se rychlost evoluce savců výrazně snížila a v budoucnu již nikdy nedosáhla tak velkého rozmachu. Zajímavostí také je, že evoluční změny probíhaly u různých druhů savců různou rychlostí.
Badatelé zjistili, že rychlejší evoluci podstoupili sociálně žijící savci v porovnání se samotáři. Stejně tak se rychleji vyvíjejí býložravci, když je srovnáme s masožravci anebo savci ve vodním prostředí oproti suchozemcům. Rychlejší evoluci rovněž vykazují savci, kteří příliš nepečují o své potomky, jako například koně, ve srovnání se savci, kteří věnují mláďatům mnoho péče.
TIP: Sedm milionů let staré fosilie objasňují evoluci žirafího krku
Vědce zároveň překvapilo, že vývojové linie savců, které mají nejvyšší počty druhů, jako například hlodavci a netopýři, nevykazují známky přehnaně rychlé evoluce. Zdá se, že u savců není příliš těsně spojená evoluce daná morfologickými změnami se vznikem nových druhů.