Nový výzkum: Jak souvisí násilí ve filmech s násilím v reálném světě?
Také se vám zdá, že násilí ve filmech přibývá? A existuje nějaká souvislost mezi zobrazovaným násilím ve filmech a násilím v reálném životě? Nejen na tyto otázky se rozhodli odpovědět američtí psychologové
Američtí psychologové v nedávném výzkumu zhodnotili množství zobrazovaného násilí ve filmech pro děti, a jeho dopad na americkou společnost. Lékaři potvrdili, že násilnost filmů pro malé diváky během posledních desetiletí vzrostla. Když ale porovnali násilnost ve filmech, hodnocených Americkou filmovou asociací MPAA jako kategorie PG-13, s mírou násilné zločinnosti v letech 1985 až 2015, zjistili, že násilných zločinů naopak ubylo.
I když psychologové do svých modelů zahrnuli další faktory, které bývají spojovány se zločinností, jako je chudoba, vzdělanost či ekonomická nerovnost, vztah reálného násilí k násilí ve filmech pro děti se nijak nezměnil. Závěry jejich výzkumu tedy hovoří jasně: násilí ve filmech s hodnocením PG-13 s násilím v USA nesouvisí.
Kategorie PG-13 je přitom nejobsáhlejší. Hodnocení dostávají takové filmy, na které sice může jít dítě bez doprovodu dospělých, zároveň ale může obsahovat nevhodné věci pro děti mladší 13 let. Jde o nejpřísnější hodnocení filmu, které může snímek obdržet, aniž by se to výrazně podepsalo na zisku. Týká se například filmů The Dark Knight, Transformers nebo The Avengers.
TIP: Strach při hraní videoher je reálný a hráči si to užívají
Argumenty spojující násilí ve filmech (nebo například ve videohrách) se objevují stále častěji. Někteří Američané dokonce viní filmy a videohry z různých masakrů, jako byla například střelba na střední škole v Connecticutu. Pachatelé takových excesů ale bývají psychicky nemocní, zdravý člověk nevraždí kvůli tomu, že viděl film Terminátor.