Nový spojenec: S léčbou nádorů mohou lékařům pomáhat digitální dvojčata
Technologie onkologických digitálních dvojčat dovoluje lékařům virtuálně vyzkoušet různé léky a léčebné postupy pro skutečné pacienty.
Léčba řady typů rakoviny je stále obtížná a každá možná pomoc je velmi vítaná. Moderní technologie nabízejí možnosti, které by dříve nebyly ani představitelné. Britská onkoložka Uzma Asgharová, která je spoluzakladatelkou a vedoucí vědeckou pracovnicí biotechnologické společnosti Concr, se svými kolegy vyvinula technologii digitálního dvojčete, která představuje průlom v personalizované léčbě nádorů.
Digitální dvojče je vlastně virtuální „pokusné morče,“ vytvořené podle konkrétního člověka, na kterém je možné vyzkoušet různé typy léčby pacienta s nádorem. Digitální dvojče by v takovém případě pomohlo lékařům i pacientovi s rozhodnutím, jakou léčbu by bylo nejlepší zvolit. S využitím simulací dokáže určit, který postup je pro pacienta nejpřínosnější nebo i to, jaké budou vedlejší účinky jednotlivých typů léčby.
Digitální dvojče z vesmíru
Myšlenka digitálního dvojčete není úplně nová. Pokud je známo, pochází původně od NASA, z doby, kdy byli inženýři vesmírné agentury donuceni improvizovat ve věci života a smrti. První jednoduché digitální dvojče totiž vzniklo krátce po nehodě mise Apollo 13, kdy bylo nutné simulovat situaci na palubě kosmické lodi a zkoušet různé zákroky astronautů předtím, než je posádka Apollo 13 opravdu udělá.
Asgharová s kolegy nazvala tuto medicínskou technologii FarrSight-Twin. Metoda využívá umělou inteligenci a je založená na pokročilých algoritmech, které pocházejí z astrofyziky. Tyto algoritmy zpracovávají velké objemy molekulárních dat i dalších dostupných údajů. FarrSight-Twin dokáže propojit rozmanité soubory dat do jednoho celku, který představuje reakci pacienta na testovanou léčbu.
Digitální dvojče navazuje na zkušenosti onkologických odborníků a je založeno na datech, která původně pocházejí od tisíců pacientů s daným typem nádoru, kteří absolvovali různé typy léčby. Badatelé onkologická digitální dvojčata otestovali s velkým úspěchem ve virtuálních klinických testech, ve kterých velmi přesně předpověděla výsledky II. nebo III. fáze klinických testů u pacientů s nádory prsu, slinivky nebo vaječníků, v nichž byly použity a porovnávány dva různé léky.