Nový objev: Zárukou duševně svěžího stáří jsou paměťové „superneurony“
Osmdesátníci s vynikající pamětí mají velké neurony v paměťové oblasti mozku. Tyto „superneurony“ podle vědců zároveň vykazují vyšší odolnost vůči Alzheimerově chorobě
Duševně svěží senioři, označovaní jako „SuperAgers“, jsou lidé starší 80 let, kteří se mohou pochlubit vynikající pamětí. Minimálně tak dobrou, jako průměrní lidé o 20 až 30 let mladší. Odborníky tito senioři s „paměťovou superschopností“ fascinují. Provádějí na nich intenzivní výzkum, pochopitelně v rámci etických mantinelů. Jde především o výzkum závažných chorob doprovázejících stárnutí a studium „SuperAgers“ by nám v tomto směru mohlo prozradit mnoho zajímavého.
Dřívější výzkum odhalil, že tito senioři se skvělou pamětí mají v mozku mnohem méně problematických látek, typických pro neurodegenerativní choroby. Jejich mozkové buňky jsou vysoce propojené, jako u mnohem mladších lidí a jejich vizuální paměť pracuje tak dobře, že je srovnatelná s pětadvacátníky.
Senioři se „superpamětí“
Na dřívější zjištění nedávno navázal tým americké Severozápadní univerzity. Vědci se zaměřili na entorhinální oblast mozkové kůry, která těsně souvisí s pamětí. Právě tato oblast mozku je přitom mezi prvními, které zasáhne Alzheimerova choroba. Předmětem zkoumání byly mozky zemřelých lidí – 6 „superseniorů“, 7 seniorů s průměrnou pamětí a 5 lidí s raným stadiem Alzheimerovy choroby. Výsledky výzkumu publikoval na konci září časopis Journal of Neuroscience.
Vedoucí výzkumu Tamar Gefenová a její kolegové učinili pozoruhodný objev. V uvedené oblasti mozku u „supeseniorů“ nalezli skupinu „paměťových“ neuronů, které byly při srovnání se zkoumanými mozky ostatních lidí nápadně velké a ve velmi dobré kondici. Rovněž obsahovaly podstatně méně vláken proteinu Tau, která jsou příznakem rozvoje Alzheimerovy choroby.
TIP: Unikátně lidský? Vědci nalezli nový typ neuronu v lidském mozku
Vlákna proteinu Tau patrně úzce souvisejí s velikostí neuronů. Pokud jich je kolem neuronu příliš mnoho, neuron se začne zmenšovat. „V rámci výzkumu jsme zjistili, že charakteristickým rysem Alzheimerovy choroby je zmenšování neuronů v entorhinální oblasti mozkové kůry,“ říká neuropsycholožka Gefenová. „Máme podezření, že jde o důsledek tvorby vláken proteinu Tau, že je to příčinou slábnutí paměti ve vyšším věku.“ Výsledky výzkumu bude možné použít při pátrání po příčinách a mechanismech vzniku Alzheimerovy choroby.