Novou zbraní proti infekcím se mohou stát proteiny z australské ústřice
Australská ústřice Saccostrea glomerata produkuje velmi zajímavé proteiny s antimikrobiálními účinky. Likvidují bakterie i bakteriální biofilmy.
Ústřice Saccostrea glomerata patří mezi ekonomicky zajímavé mlže. Žije pouze v Austrálii a na Novém Zélandu a v dnešní době ji chovají v Austrálii na mořských příbřežních farmách. Australsští vědci nedávno zjistili, že tyto ústřice toho mohou lidem nabídnout mnohem více než jen gurmánský zážitek.
Kate Summerová s kolegy objevila v hemolymfě, což je obdoba krve u mnoha bezobratlých včetně ústřic, velmi zajímavé imunitní proteiny. Samy o sobě mají antimikrobiální účinky, a co je snad ještě lepší, zdá se, že zvyšují účinnost některých dnes používaných antibiotik, včetně ampicilinu, gentamicinu, trimetoprimu a ciprofloxacinu.
Obrana ústřic proti mikrobům
„Většina organismů má k dispozici nějaké mechanismy, s jejichž pomocí se chrání proti patogenům,“ vysvětluje členka týmu Kirsten Benkendorffová. „Rozhodně to dává smysl u ústřic, které celý svůj život filtrují mikroskopickou stravu z mořské vody. Proto jsou dobrým tipem pro hledání nových antibiotik.“
Proteiny hemolyfy ústřic úspěšně zabíjejí bakterie. Obzvláště spadeno mají na streptokoky. Rovněž výrazně potlačují tvorbu bakteriálních biofilmů, a také ničí již existující biofilmy. Podle Benkendorffové se v hemolyfě zmíněné ústřice vyskytuje směs většího počtu antimikrobiálních proteinů, jejichž účinky se liší. Dohromady jsou pro mikroby vražedné.
Pro vývoj případných léků je jistě dobrou zprávou, že podle výsledků experimentů jsou proteiny z hemolymfy ústřice bezpečné pro lidské zdraví. Lidé ostatně ústřice jedí, obvykle bez následků. Badatelé dodávají, že kromě zmíněných proteinů ústřice obsahují řadu dalších prospěšných látek, jako je zinek, vitamíny a polynenasycené mastné kyseliny (PUFA).