Novoguinejský kasuár přilbový: Obr v kostěné přilbě

Kasuáři jsou mezi ptáky skutečnou raritou, která se zachovala v tropických lesích Nové Guineje, na okolních ostrovech a v severovýchodní části Austrálie

20.07.2021 - Marek Telička



Do dnešních dní přežily tři uznané druhy kasuárů, z nichž nejběžnější kasuár přílbový (Casuarius casuarius) je třetím nejvyšším a druhým nejtěžším ptákem světa. Větší jsou už jen pštros a emu.

Kazuáři jsou všežravci, kteří se krmí převážně ovocem, ale nepohrdnou ani hmyzem a drobnými obratlovci. Své velikosti (měří až 1,8 metru a až kolem 80 kilogramů) a vzezření bojovníka daného výrazným zbarvením hlavy a masivní „přílbou“ zřejmě kasuáři vděčí za pověst nebezpečných tvorů, kteří bez váhání útočí na člověka a ostrými pařáty mu způsobují smrtelná zranění. Tradovanou nepravdu vyvrátil až soustředěný výzkum, který v roce 2003 dokázal, že ze 150 zaznamenaných útoků byla velká většina vyprovokována nevhodným chováním nebo neznalostí lidí. Pouze jeden případ skončil úmrtím člověka – to když se dva mladíci snažili holemi utlouct kasuára, který se zatoulal na pozemek rodiny. Jednomu z útočníků se pak stal osudný dobře mířený kopanec napadeného ptačího obra. Za normálních okolností se ovšem kasuáři člověku zdaleka vyhnou.

TIP: Pes dingo, metla australské fauny v boji o nejmenší kontinent

„Přilba“, kterou mají tito ptáci na vrcholu hlavy, je dlouhá až 18 cm a navzdory masivnímu vzezření jde o velmi odlehčenou strukturu pokrytou tvrdou rohovinovou slupkou. Kasuárům slouží jednak pro rozhrnování porostu při pohybu hustou vegetací a také jako obrana proti padajícímu ovoci. Často se totiž pohybují v okolí vysokých ovocných stromů, kde sbírají spadané ovoce a na hlavu jim mohou z výšky až 30 metrů spadnout plody větší než golfový míček. Podle jedné teorie jim přilba navíc slouží k zesílení hlubokých komunikačních zvuků – podobně jako kytovcům jejich tukový „meloun“.


Další články v sekci