Nová nanoléčba obezity cílí na vstřebávání tuku během trávení

Čínští odborníci vyvinuli novou metodu léčby obezity, která působí přímo v tenkém střevě. Její základ tvoří nanočástice s genetickým vypínačem produkce enzymu pro vstřebávání tuků.

18.10.2024 - Stanislav Mihulka



V roce 2022 mělo 43 procent obyvatel této planety nadváhu a 16 procent z nich čelí obezitě. Není přitom tajemstvím, že nadváha a obezita, zvyšují rizika řady závažných chorob, včetně diabetu 2. typu, kardiovaskulárních onemocnění nebo řady různých nádorů. Vědci a lékaři se proto snaží bojovat s nadváhou a obezitou všemi možnými způsoby.

Jednou z možných cest je zakročit proti přílišnému vstřebávání tuku. Už sice dlouho víme, jakým způsobem lidské tělo lidské tělo zpracovává tuk, ale až doposud jsme nedokázali účinně potlačovat jeho vstřebávání. Odpověď by mohl přinést čínský badatelský tým, jehož výzkum nedávno publikoval odborný časopis Advanced Science.

Vypínač vstřebávání tuku

Čínská léčba je založena na orálně užívaných nanočásticích, které působí přímo v tenkém střevě. V něm potlačují produkci enzymu, co je zodpovědný za vstřebávání tuku během trávení. Jde o enzym sterol O-acyltransferázu 2 (SOAT2), který je produktem genu SOAT2. Tento enzym je už dlouho studován kvůli jeho roli při rozvoji aterosklerózy a ucpávání cév.

Čínští odborníci použili nanočástice obsahující molekuly siRNA (small interfering RNA), které fungují jako vypínače exprese příslušného genu. V tomto případě utlumují produkci enzymu SOAT2. Experimenty na myších jasně ukázaly, že i když jsou myši krmené stravou s vysokým obsahem tuku, stráví jen malé množství tuku a vyhnou se tak obezitě.

Podle čínských vědců přináší nová léčba řadu výhod. Léčba není invazivní a je poměrně snadné ji absolvovat, díky čemuž má slušný potenciál pro spolupráci pacientů. V dalším kroku hodlají badatelé účinnost nové léčby ověřit na větších zvířatech a později i na lidech.


Další články v sekci