Nosná raketa Space Launch System by mohla dopravit na Titan průzkumný balon

Průzkum Titanu by mohl uskutečnit balon nebo vzducholoď. K Saturnově měsíci by je mohla dopravit supertěžká raketa SLS.

14.01.2025 - Stanislav Mihulka



Největší měsíc Saturnu Titan je zvláštní svět. Přestože tam panuje zdrcující mráz, je díky své podivuhodně husté atmosféře skvělým kandidátem na průzkum létajícím strojem. Odborníci přemýšlejí o vyslání speciální vzducholodě či balonu na Titan již několik desetiletí.

Proč k tomu ještě nedošlo? Důvodů je samozřejmě víc, ale jedním z hlavních je, že pro vyslání takového zařízení do prostoru Saturnu nám už dlouhou dobu schází nosná raketa s potřebným výkonem. Nosné rakety jsou dlouhodobě bolavým místem letů do vesmíru a existující typy raket by současné době cestu na Titan nezajistily.

Balon pro Titan

Tým společnosti Boeing, který již dlouhou dobu vyvíjí supertěžkou nosnou raketu Space Launch System (SLS), nicméně věří, že jejich nosný systém by dokázal dostat na Titan průzkumný balon s potřebným vybavením. Umožnili by tím detailní průzkum tohoto nesmírně zajímavého světa a nepochybně by to byl zásadní úspěch v dějinách kosmických letů.

Inženýři Boeingu navrhují, že by takový balon měl být plněný místní atmosférou a o jeho pohyb by se postaraly atmosférické proudy. Navrhují dvě různé konfigurace balonu. Ve výšce pěti kilometrů nad povrchem Titanu by mohl operovat balon o objemu 150 metrů krychlových, zatímco ve výšce 20 kilometrů by létal balon o objemu 400 metrů krychlových. Každý z těchto balonů by se přitom vešel do nákladního prostoru nosné rakety SLS.

Balon by byl vybavený gondolou s vědeckými přístroji, včetně radarových a LIDARových systémů pro průzkum povrchu Titanu, především pokud jde o stopy geologické aktivity. Mise je navržena pro časové okno 2034 až 2036. Zásadní otázkou ale je, jaký bude další osud nosné rakety SLS. Její vývoj hrozivým způsobem vázne a je ve hvězdách, zda se to v budoucnu zlepší.

 


Další články v sekci