Neuvěřitelné kousky delfíních akrobatů: Proč delfíni vyskakují nad hladinu?

Vysoký skok nad hladinu je puncem delfíní obratnosti a hravosti. K čemu tato dovednost mořským akrobatům vlastně slouží?

31.01.2024 - Marek Telička



Ne všichni delfíni jsou pro efektní skoky disponováni. Pravděpodobně nejvýš nad hladinu se dokáže vznést delfín krátkohubý (Lagenorhynchus obliquidens). V podmínkách mořského akvária dokáží tito vodní živočichové pod vedením trenérů vyskočit přes devět metrů vysoko. Velmi dobrým skokanem je i delfín Ehrenbergův, někdy též označovaný jako delfín skákavý (Tursiops truncatus), jehož nejlepší změřený výkon má hodnotu asi pět a půl metru.

Delfíni se ovšem nevymršťují nad hladinu pouze v zajetí a jen proto, aby se zavděčili svým lidským trenérům a návštěvníkům. Nejenže jsou jejich skoky známy i z volné přírody, ale zároveň existují potvrzené případy nasvědčující tomu, že i v oceánu dokáží tito inteligentní savci podávat obdobně kvalitní výkony. 

Pokud víme, k výskokům nad hladinu dochází z několika důvodů. Při cestách na dlouhé vzdálenosti a snaze pohybovat se rychleji je občasné vyskočení v úhrnu energeticky méně náročné než neustálé překonávání odporu vodní masy. Skok do výšky je rovněž dobrým způsobem, jak najít potravu a navíc tak delfíni dokážou vyplašit ryby, jež se poté shlukují do úzce sevřených hejn. Skákající lovec má pak šanci na chycení hned několika ryb najednou. 

Skoky mají rovněž komunikační rozměr a samci předvádějí ve vzduchu v období páření neuvěřitelné akrobatické kousky, pravděpodobně aby na sebe upozornili samičky a odradili konkurenci. Některé skoky se ovšem odehrávají v situacích, kdy je nelze zdůvodnit ani jednou z výše zmíněných příčin. I vědci proto připouští, že část z nich je zřejmě prováděna jen tak a delfíni se skákáním prostě baví.


Další články v sekci