Může se člověk nakazit více respiračními viry najednou?

Už nákaza jedním respiračním virem nebývá nic příjemného. Co kdyby se ale člověk nakazil více viry současně? Je to vůbec možné? A jaký vliv by vícenásobná infekce měla na průběh nemoci?

23.01.2024 - Stanislav MihulkaV našich zeměpisných šířkách se v zimním období tradičně šíří nejen chřipka, ale celá řada virových respiračních onemocnění. Jak uvádí Národní zdravotnický informační portál, v České republice se společně s různými typy chřipky objevuje více než dalších 200 virů respiračních infekcí, včetně rhinovirů, koronavirů, adenovirů, parainfluenza virů nebo respiračního syncytiálního viru (RSV), většinou právě během zimy.

Jedna infekce, jeden virus?

Podle britského virologa Pabla Murcii z Glasgowské univerzity je naprostá většina toho, co o respiračních virech víme, založená na konceptu – „jedna infekce rovná se jeden virus“. To ale podle Murcii v mnoha případech neplatí. 

Může se tedy člověk nakazit více viry současně? Odpověď na tuto otázku bohužel zní: Ano, může. O tom, jak mezi sebou viry interagují, ale bohužel zatím víme jen relativně málo.

Pablo Murcia v roce 2019 zveřejnil ve vědeckém časopisu PNAS výsledky svého výzkumu, v němž mezi lety 2005 a 2013 mapoval skotské pacienty s respiračními virovými infekcemi. Závěry tohoto výzkumu ukazují, že 11 procent pacientů s respirační virózou v sobě mělo ještě další respirační virus. Někteří nešťastníci přitom v sobě měli až pět různých respiračních virů současně.

Virové kombo

A jaké jsou důsledky infekce více viry najednou? Obecně platí, že takové případy nejsou příliš prozkoumané. Záleží také na tom, o jaké viry jde. Například se zdá, že infekce covid-19 potlačuje šíření chřipky nebo infekce RSV. Když už ale dojde k nákaze těmito viry u jednoho člověka současně, může to podstatně zhoršit průběh výsledného onemocnění. Těžší průběh lze také očekávat při současné infekci virem HIV a hepatitidy.

Neplatí to ale zřejmě absolutně. V jiných případech se různé respirační viry „tolerují“. Příkladem může být chřipka typu A a chřipka typu B. Pokud se někdo nakazí oběma těmito viry současně, podle všeho to nemoc nezhorší. Onemocnění v takovém případě obvykle trvá déle, jeho průběh ale podle odborníků nebývá horší, než při nákaze jedním virem. 

TIP: Rok narození do jisté míry ovlivňuje, jak je kdo odolný vůči chřipce

V obecné rovině proto platí, že přestože v některých případech může virová interference poskytovat krátkodobou imunitu proti jiným virům, nákaza více viry současně je možná a v některých případech může znamenat zásadní zhoršení průběhu nemoci. Nejlepší prevencí je tak stále dobrá kondice a fungující imunitní systém.


Další články v sekci