Nenápadný vrah: Znečištěné ovzduší usmrtí ročně až 4,5 milionu lidí
Jedovatý vzduch ročně usmrtí 3,5krát více lidí, než kolik jich zemře při dopravních nehodách na celém světě
Znečištěné ovzduší představuje problém. O jak velký problém ale ve skutečnosti jde? Němečtí a britští vědci se pokusili kvantifikovat dopad znečištěného ovzduší na lidské zdraví. Podle jejich výpočtů jen v roce 2015 kvůli venkovnímu znečištěnému vzduchu předčasně zemřelo 4,5 milionů lidí, z toho 237 tisíc dětí mladších 5 let.
Řečí čísel - vdechování ultrajemných částic a toxických plynů zabilo 12 239 lidí denně. Je to také zhruba 3,5krát více mrtvých, než kolik lidí zahyne ročně na celém světě při dopravních nehodách. 12 329 mrtvých denně odpovídá více než čtyřem teroristickým útokům z 11. září každých 24 hodin.
TIP: WHO: Znečištění ovzduší zabije ve světě více malých dětí než malárie
Nebezpečné jsou především částice o velikosti menší než 2,5 mikronu. Snadno se dostanou do dýchacích cest a jejich vdechování podstatně zvyšuje riziko celé řady chorob, od infarktů a mrtvic, až po rakovinu plic a obstrukční plicní nemoc. Rizikové jsou i plyny, jako je oxid dusičitý, ozón nebo oxid siřičitý, které dráždí dýchací cesty a mohou vyvolávat záněty.
Závěry německých a britských badatelů korespondují s údaji, které každoročně zveřejňuje Světová zdravotnická organizace. Ta v souvislosti se znečištěním ovzduší považuje za nejrizikovější oblasti Indii a Čínu.