Německá škola vypsala stipendium za nicnedělání

Okřídlené úsloví praví, že zahálka je matkou hříchu. Na vysoké škole v Hamburku si ale lze „originálním nicneděláním“ vydělat slušné peníze

24.08.2020 - Martin Reichman



Německá vysoká škola v rámci projektu jednoho ze svých pedagogů vypsala konkurz na stipendia za nicnedělání. V sázce je částka 1 600 eur (zhruba 40 tisíc korun), kterou mohou získat tři uchazeči s nejzajímavějšími projekty. Porota vybere ty, kteří se zavážou „něco nedělat“ obzvláště zajímavým či novátorským způsobem.

Obzvláště zajímavé nicnedělání

Hamburská Vysoká škola výtvarného umění (HFBK) bude šampiony v zahálčivosti hledat na popud jednoho z vyučujících, Friedricha von Borriese, který chce s jejich pomocí zkoumat přínosy lenosti a nicnedělání pro společnost. Zájemci tak musejí popsat, co přesně v rámci projektu nebudou dělat a jak dlouho a jaký význam ukončení dané činnosti bude mít.

„Jde mi o to opustit nekonečnou spirálu výkonu, dostat se ven z kolečka, v němž jako křečci běháme,“ okomentoval svérázný projekt von Borriese. „Pokud chceme žít ve společnosti, která spotřebovává méně energie a méně plýtvá zdroji, pak nemáme správně nastavené hodnoty,“ dodal.

A jak by úspěšný uchazeč nicnedělání mohl vypadat? „Může to být manažer, který se rozhodne na schůzích nemluvit, nebo třeba člověk, který přestane jezdit autem,“ popsal kýžený typ uchazeče pedagog. Přihlášku si může podat kdokoli, a to až do 15. září. Jen musí počítat s tím, že se později stane jednou ze součástí chystané výstavy, která se bude v Hamburku konat příští rok.

TIP: Jak si vydělat 300 tisíc ležením v posteli? Pracujte pro NASA

Přestože v případě projektu hamburské školy jde v první řadě o umělecký počin, otázka nepodmíněného příjmu je u našich západních sousedů diskutována i v seriózních kruzích. Renomovaný institut Maxe Plancka chystá ve spolupráci s Kolínskou univerzitou na příští rok studii, v rámci které vědci poskytnou 20 vybraným dobrovolníkům základní nepodmíněný příjem ve výši 1 200 euro měsíčně, po dobu tří let. Cílem projektu je ověřit, zda a jakým způsobem změní nepodmíněný příjem chování a postoje lidí.


Další články v sekci