Některé lidské superorgány mohou fungovat opravdu dlouho

Pozoruhodný výzkum ukázal, že některé transplantované orgány mohou nejen přežít svého původního nositele, jsou navíc schopné fungovat opravdu velmi dlouho. V některých případech i déle, než je průměrná délka lidského života

19.10.2022 - Stanislav Mihulka



Ne všechna játra jsou stejná. Jak vědci nedávno zjistili, kromě běžných jater existují i „superjátra“, která mohou fungovat déle než 100 let. K objevu došlo díky transplantacím a sledování osudu transplantovaných orgánů. Některá játra nejen že přežijí svého dárce, ale fungují mnohem déle, než je průměrný lidský věk.

Yash Kadakia z Texaské univerzity a jeho spolupracovníci jsou přesvědčeni, že tato „superjátra“ mohou být velkým přínosem pro medicínu. Nejen, že jsou skvělá pro transplantace, pokud odhalíme, v čem spočívá jejich superschopnost, mohlo by to vést k vývoji dalších typů „superorgánů“.

Pátrání po superjátrech

Badatelé při pátrání po superjátrech využili data americké sítě pro transplantace United Network for Organ Sharing (UNOS). Prostudovali historii celkem 253 406 jater, která byla transplantovaná mezi lety 1990 a 2022. Mezi nimi objevili 25 „superjater“, která (pokud sečteme věk dárce a příjemce) fungují déle než 100 let.

Z analýzy dostupných dat poněkud nepřekvapivě vyplynulo, že superjátra obvykle pocházejí od starých dárců s velmi dobrým zdravotním stavem. Dalším charakteristickým znakem superjater je nízká hladina enzymů transamináz (nověji aminotransferáz), což odpovídá výborné kondici jater. Vyšší hladina transamináz bývá například předzvěstí komplikací při transplantaci jater.

TIP: Biohybridní ledvina si vede v testech skvěle: Časem by mohla nahradit dialýzu

První transplantace jater u člověka byla provedena v roce 1963. Od osmdesátých let dvacátého století se stala běžnou léčebnou metodou. Pro pacienty v České republice je dostupná od poloviny devadesátých let minulého století. Ačkoliv počátky transplantací orgánů byly spojenys nejistým výsledkem, v současnosti jsou vyhlídky nemocnýchpo transplantaci jater velmi dobré. Rok po operaci přežívá přibližně 90 % příjemců.

Pro transplantace se obvykle používají játra zemřelého dárce, stále častěji se ale provádějí i transplantace od živých dárců. V pražském IKEMu letos lékaři transplantovali poprvé játra od žijícího dárce dospělému příjemci. V minulosti lékaři transplantovali játra i třem dětem, kdy byl dárcem jejich otec.


Další články v sekci