Nejstřeženější vězení světa: Moderní komplexy, tuhé žaláře i přecpané kobky
Nejstřeženější vězení světa drží trestance obvykle na samotkách a pod bedlivým dohledem. Opatření však nemají pouze chránit společnost před kriminálníky, ale také zabránit, aby se ohrožovali navzájem.
Věznice ADX Florence, která od roku 1994 funguje v americkém Coloradu, vznikla jako zařízení se „supermaximální“ ostrahou. Přebývají tam vězni odsouzení na doživotí bez jakékoliv šance na prominutí trestu – většina usvědčených teroristů narozených v USA končí právě ve Florence. Trestanci žijí v celách o rozměrech 3,5 × 2 m a ven se dívají malým průzorem o šířce 10 cm. Zdi jsou z betonu a zamřížovaný vchod cely kryje ještě maličká, opět silně zabezpečená mezichodba. Vybavení samotky sestává z pryčny, záchodu s umyvadlem, sprchového koutu a malého betonového sloupku místo sedátka. Pokud se vězni chovají slušně, dostanou také černobílou televizi. (foto: Shutterstock)
Odkud se neodchází
Maison d’arret de la Santé kde: Francie, Paříž
Přímo v centru Paříže se nachází vězení Maison d’arret de la Santé, které si vysloužilo pověst místa, odkud se nikdo nevrátí živý. Jeho brány se otevřely již v roce 1867 a pojme až dva tisíce vězňů. Od svého založení zažil žalář bezpočet pokusů o útěk, ale pouze dva úspěšné: Roku 1927 unikl z jeho zdí na základě falešné propustky Léon Daudet a v roce 1986 „unesla“ svého manžela Nadine Vaujourová, která si pro něj přiletěla helikoptérou. Ostatní snahy byly zmařeny a nezřídka skončily smrtí vězňů. Do Maison d’arret de la Santé se umisťují nejtěžší francouzští zločinci, jako třeba Pavel Gorgulov, vrah prezidenta Paula Doumera. Pro tyto „hvězdy“ má věznice dokonce zřízenu VIP sekci. (foto: Wikimedia Commons, Michael C. Berch, CC BY-SA 3.0)
Přetlak za mřížemi
Arthur Road Jail kde: Indie, Bombaj
Největší a nejstarší věznice indické Bombaje nese název Arthur Road Jail a první trestance přijala v roce 1926. Žalář s maximální ostrahou proslul mimo jiné tím, že z něj za 93 let existence ještě nikdo nepláchl. Neproniknutelné zabezpečení mu postupem času vyneslo status centrální věznice indické metropole a s ním i prestiž – pro vězně to však znamenalo zhoršování podmínek. Komplex je totiž dimenzován zhruba na 800 trestanců, ale v celách jich běžně přebývá víc než dva tisíce. I proto je Arthur Road Jail terčem ostré kritiky organizací bojujících za základní lidská práva. (foto: Shutterstock)
Zrozeno z ruin
Fučú kde: Japonsko, Tokio
Poté, co japonské Tokio zpustošilo v roce 1923 zničující zemětřesení a zdevastovalo tehdejší hlavní věznici Sugamo, padlo rozhodnutí, že musí vzniknout odolnější komplex. Fučú otevřelo své brány v roce 1935 a původně se jednalo o žalář pro komunistické vůdce, členy náboženských sekt a představitele hnutí za svobodnou Koreu (Japonsko zemi okupovalo mezi léty 1910 a 1945). Po druhé světové válce prošel ústav rekonstrukcí a dnes se jedná o největší vězení na ostrovech: Rozkládá se na ploše 22,6 ha ohraničené 5,5 m vysokou zdí a pojme až 2 842 vězňů, kteří žijí na samotkách ve čtyřech blocích. (foto: Profimedia)
Guantanámo Jejího Veličenstva
HMP Belmarsh Kde: Londýn, Velká Británie
Vězení Jejího Veličenstva Belmarsh v jihovýchodním Londýně funguje od roku 1991 a vzniklo na pozemcích bývalé továrny na zbraně a munici. Jde o nejstřeženější vězení v Británii určené pro vězně „kategorie A“ – tedy vesměs nejnebezpečnější zločince a teroristy. V letech 2001 a 2002 zde byli umisťováni i lidé podezřelí z napojení na teroristy, což věznici vyneslo nelichotivou přezdívku „britské Guantánamo“.
Mezi ty, kteří si zdejší pohostinnost mohli vyzkoušet na vlastní kůži patří zakladatel WikiLeaks Julian Assange, Charles Bronson, doživotně odsouzený zločinec označovaný za největšího násilníka v Anglii, radikální londýnský muslimský duchovní abú Hamza Masrí nebo recidivista a pravicový aktivista Stephen Christopher Yaxley-Lennon, známější pod pseudonymem Tommy Robinson. (foto: Profimedia)
Tuzemská vězení jsou už několik let přeplněná – máme dokonce největší počet vězňů na sto tisíc obyvatel v Unii. Řešení spočívá v radikálním omezení recidivy, tedy aby se odsouzení za...