Nejšťastnější země světa: Vítězí Finsko, Česko poskočilo do první dvacítky
Kde se žije nejlépe na světě? Odpověď přinesl každoroční přehled nejšťastnějších zemí světa - World Happiness Report
Každoroční Zpráva o světovém štěstí (World Happiness Report) se pomocí šestice kritérií snaží objektivizovat pojem štěstí. Autoři srovnávali 156 zemí z celého světa podle hrubého domácího produktu na hlavu, sociální podpory, délky života ve zdraví, svobody volby v životě, štědrosti (měřenou skrze dary na charitu) a pociťování korupce na úřadech a v byznysu.
Recept na národní štěstí
Nejšťastnější zemí je z tohoto pohledu (stejně jako v loňském roce) Finsko. Nejde o žádné velké překvapení – Finsko a ostatní severské země se v žebříčku WHR umisťuje na předních místech pravidelně. V TOP10 jsou vedle Finska ještě Dánsko (2.), Norsko (3.), Island (4.) a Švédsko (7.). Seveřany pak doplňují Nizozemci (5.), Švýcaři (6.), Novozélanďané (8.), Kanaďani (9.) a Rakušané (10.).
Česká republika se letos umístila na lichotivém 20. místě, těsně za USA. Proti loňskému roku jde o polepšení o jedno místo, ještě v roce 2013 přitom byla Česká republika vyhodnocena jako 39. nejšťastnější země světa.
Z našich nebližších sousedů si lépe než Češi vedou již zmínění Rakušané a také Němci (17.). Slovákům patří aktuální 38. příčka, Polsko je na tom ještě o dvě místa hůře. Naopak nejhůře jsou na tom obyvatelé Jižního Súdánu, Středoafrické republiky, Afghánistánu, Tanzanie a Rwandy.
Zajímavý je také pohled na největší změny v hodnocení, kterým v negativním smyslu nepřekvapivě vévodí země zmítané válkou a politickou a ekonomickou krizí. Nejhůře z tohoto pohledu dopadla Venezuela a Sýrie. Venezuela byla v roce 2013 hodnocena jako 20. nejšťastnější země světa, v aktuálním žebříčku jí ale patří až 108. místo. Největší pozitivní skok v hodnocení naopak předvedl západoafrický Benin, Nikaragua a Bulharsko. Výrazně si také polepšilo Slovensko, které se během šesti let posunulo z 46. místa na aktuální 38. pozici.