Nejstarším žijícím suchozemským zvířetem je želva Jonathan
Samec želvy obrovské Jonathan žije ve městě Jamestown v britském zámořském území Svatá Helena již 140 let a celkově oslavil už 190. narozeniny. Stal se tak nejstarším známým žijícím suchozemským zvířetem
Přestože se želvy obrovské (Aldabrachelys gigantea) dožívají obvykle okolo 150 let, Jonathan si s touto hranicí těžkou hlavu nedělá. Již několik let sice „starý křehký gentleman“, jak se mu přezdívá, nevidí a přišel i o čich, sluch mu ale stále slouží a nechybí mu ani zdravý apetit.
Želví gentleman
Přesné datum Jonathanova narození není známé, zoologové jsou si ale poměrně jistí, že se narodil v roce 1832. Pod dohledem veterinářů a díky pravidelnému přísunu potravy se stal Jonathan nejdéle přežívající želvou v zajetí – na ostrově už strávil 140 let. Dokládá to fotografie pořízená v roce 1882 (podle některých pramenů z roku 1886), na které se Jonathan pase v Plantation House. Na ostrov se původně dostal jako dárek guvernérovi.
Ve svých 190 letech je Jonathan také nejstarším známým žijícím suchozemským zvířetem. Dosavadní držitelkou tohoto rekordu byla želva jménem Tu’i Malila, která se dožila 188 let. „Abych byl upřímný, mám podezření, že je ještě starší, ale to už se zřejmě nikdy přesně nedozvíme,“ říká Joe Hollins, veterinář, který se o Jonathana stará posledních 13 let. Jonathan tak zažil nejen obě světové války, ale i například vydání první britské poštovní známky nebo velký irský hladomor. Během jeho pobytu na Svaté Heleně se v úřadu vystřídalo 31 guvernérů a zažil i 39 inaugurací amerických prezidentů.
TIP: Dlouhověcí rekordmani: Pět nejdéle žijících zvířat
Jonathan už je s historií Svaté Heleny pevně spjatý a stal se místní celebritou. Jeho podobizna zdobí pětipencovou minci a letos by měl být na jeho počet vyhlášen státní svátek. „Na ostrově jsem zažil již čtyři guvernéry a každý mi říkal – hlavně ať o něj nepřijdeme během mého funkčního období,“ přibližuje Hollins postavení Jonathana coby želví ikony. Tak tedy: Pevné zdraví Jonathane!