Nejslibnější exoplaneta s podmínkami pro pozemský život připomíná oční bulvu
Blízká exoplaneta, na níž by podle vědců mohly panovat podmínky vhodné pro pozemský život, paradoxně na první pohled vůbec Zemi nepřipomíná.
Jestli nás objevování exoplanet v okolním vesmíru něco naučilo, tak to, že se velmi často liší od planet, jaké známe ze Sluneční soustavy. A jak ukazuje případ exoplanety LHS 1140 b, platí to i o exoplanetách, které se nacházejí v tzv. obyvatelných zónách.
Když byla exoplaneta LHS 1140 b, jejíž mateřskou hvězdou je červený trpaslík LHS 1140, v roce 2017 objevena, odborníci ji považovali za zástupce skupiny minineptunů – relativně malých plynných planet s hustou atmosférou bohatou na vodík. Náročná analýza nových pozorování Webbova dalekohledu z loňského prosince, a také dat získaných dalšími vesmírnými dalekohledy jako Spitzer, Hubble nebo TESS, ale dovedla vědce k odlišnému závěru.
Superzemě s kapalnou vodou?
Tým kanadské Montrealské univerzity, který vedl Charles Cadieux z Institutu pro výzkum exoplanet (iREx), je přesvědčený, že jde o terestrickou planetu, která by mohla mít atmosféru, dokonce snad bohatou na dusík a na svém povrchu i kapalnou vodu. Velikost exoplanety LHS 1140 b vědci odhadují na 1,7násobek Země a její hmotnost na 5,6násobek Země. Zdá se tedy, že by mohlo jít nikoli o plynný minineptun, ale spíše o terestrickou superzemi. Podle kanadských vědců jde o nejslibnější z blízkých exoplanet v obyvatelných zónách, tedy z těch které známe, kde by se mohly vyskytovat podmínky příhodné pro pozemský život. Recenzovanou, ale doposud nepublikovanou studii zveřejnila platforma arXiv.
Podle aktuálních planetárních modelů by exoplaneta LHS 1140 b měla být tvořená asi z 10 až 20 procent vodou. Pokud má atmosféru do určité míry podobnou pozemské a ne nějakou exotickou, mohlo by se jednat o ledovou planetu, připomínající obří sněhovou kouli. Vzhledem k vázané rotaci s její mateřskou hvězdou, by se v oblasti na trvale přivrácené straně mohl podle vědců vyskytovat kapalný oceán s průměrem okolo čtyř tisíc kilometrů a povrchovou teplotou okolo 20 °C. Přestože jde zatím jen o předběžné odhady, právě v této oblasti by podle vědců mohly panovat podmínky podobné těm, které známe ze Země.
Na odpověď si počkáme
Potvrzení prvotních předpokladů bude ale během na dlouhou trať, což si uvědomuje i jeden z autorů studie profesor René Doyon. Potvrzení existence atmosféry bohaté na dusík je sice podle něj v možnostech Webbova dalekohledu, vyžadovalo by ale velké množství pozorovacího času. „Potřebovali bychom ještě nejméně jeden rok pozorování, abychom potvrdili, zda má LHS 1140 b atmosféru a pravděpodobně další dva nebo tři roky, abychom potvrdili, zda se na ní vyskytuje oxid uhličitý. Zda na tomto světě panují podmínky pro pozemský život by vyžadovalo několik let pozorování.“
Vzhledem k omezené viditelnosti LHS 1140 b pomocí Webbova dalekohledu (JWST má možnost exoplanetu pozorovat maximálně osmkrát ročně) budou astronomové potřebovat ještě několik let, aby s jistotou potvrdili, zda se na ní skutečně nachází kapalná voda, oxid uhličitý a podmínky slučitelné s pozemským životem.