Nejrychlejší známý planetární systém mohla odhodit supermasivní černá díra

Nejrychlejší známý planetární systém se řítí Mléčnou dráhou rychlostí přes 500 kilometrů za sekundu! Podle vědců je možné, že jej v minulosti odmrštila supermasivní černá díra v centru naší Galaxie.

21.01.2025 - Martin Reichman



Sluneční soustava obkrouží střed Mléčné dráhy jednou za 210 milionů let a pohybuje se z pozemského pohledu úctyhodnou rychlostí okolo 230 kilometrů za sekundu. Ve srovnání s planetárním systémem, který vědci zachytili díky mikročočkování v roce 2011, je ale náš domovský systém zoufalým loudalem.

Superrychlý planetární systém se podle doposud nerecenzované studie nachází zhruba 24 500 světelných let od nás a od středu Mléčné dráhy jej dělí 1 500 světelných let. Tvoří jej červený trpaslík a nejméně jedna planeta – s největší pravděpodobností plynný obr o hmotnosti zhruba 29krát větší, než je hmotnost Země, který obíhá kolem své hvězdy blíže než naše planeta kolem Slunce.

Galaktický sprinter

Z pozorování z let 2011 a 2021 vyplývá, že rychlost tohoto planetárního systému je přibližně 541 kilometrů za sekundu, což z něj činí nejrychlejší známý planetární systém.

Mimořádná rychlost systému podle vědců naznačuje, že by se mohlo jednat o hyperrychlý hvězdný systém, příklad vzácné třídy hvězdných objektů, které byly urychleny gravitací jiných hvězd – nebo dokonce gravitačním prakem supermasivní černé díry v centru naší Galaxie.

Tyto objekty se pohybují rychleji než 500 kilometrů za sekundu, přičemž tou úplně nejrychlejší je hvězda s označení J0927, která se naší Galaxií řítí ohromující rychlostí 2 285 kilometrů za sekundu. Existence hyperrychlých hvězd byla předpovězena již v roce 1988, poprvé ale byly pozorovány až v roce 2005. U žádné z těchto stálic vědci ale až doposud nezaznamenali přítomnost planety.


Další články v sekci