Nejluxusnější jachty: Na čem se plaví Roman Abramovič nebo viceprezident Spojených arabských emirátů?
Zatímco běžné lodě obvykle vnímáme jako dopravní prostředek k překlenutí vodních ploch, následující pětice superjachet připomíná svou výbavou spíš královské paláce – a jejich cena tomu samozřejmě odpovídá
Pod návrh bezkonkurenčně nejdražší jachty světa se podepsal Stuart Hughes. Slovutný britský designér vsadil na zlato a platinu: Při výrobě lodi se použilo 100 tun zmíněných cenných kovů a nacházejí se jak na dekorativních prvcích uvnitř, tak přímo na trupu plavidla. Hlavní ložnice se navíc může pochlubit zdí se zakomponovaným meteoritem nebo sochou z kostí tyranosaura. V interiéru nechybí ani obří akvárium, fungující jako poloprůhledná stěna, či láhev na alkohol osazená diamanty v přepočtené ceně dosahující miliardy korun.
Laser proti fotografům
Eclipse cena: 33,4 miliardy korun | majitel: Roman Abramovič
Cena luxusní „bárky“ ruského miliardáře Romana Abramoviče přesáhla podle některých zdrojů v přepočtu 33 miliard korun. Plavidlo měří zhruba 160 metrů a zahrnuje 24 kajut pro hosty, dvojici bazénů, dvě přistávací plochy pro vrtulníky i vlastní ponorku, schopnou klesnout až 50 metrů pod hladinu. Hlavní ložnice a můstek mají dodatečné pancéřování a neprůstřelná okna. Na palubě se nachází i systém pro zneškodňování raket a zařízení, jež pomocí laserů vyhledává na břehu paparazzi a brání jim v pořizování snímků.
Se 180 metry představuje Azzam nejdelší soukromou jachtu světa. Díky dvěma plynovým turbínám a dvojici dieselových motorů dokáže plout rychlostí až 59 km/h, což z ní činí také jednu z rekordmanek své kategorie. O návrh se postaral francouzský designér a dekoratér Christophe Leoni, který loď údajně vyvedl do podoby „sofistikovaného luxusu“. Jeho vizi vdechla život německá společnost Lürssen Yachts, jež na plavidle pracovala pouhé tři roky – a následně jej označila za nejkomplexnější dílo, jaké kdy spustila na vodu.
Podobně jako Azzam i jachta Topaz vyplula z loděnice společnosti Lürssen Yachts – pod její vzhled se však podepsali Tim Heywood a firma Terence Disdale Design. Plavidlo má osm plně klimatizovaných pater, jež ukrývají vířivky, bazén, kino, perfektně vybavenou posilovnu a mnohé další. Návštěvy přitom může majitel přijímat rovnou, díky dvěma přistávacím plochám pro helikoptéry. Samozřejmě nechybí rozlehlá konferenční hala a jako bonus je jachta osazena světly, jimiž projasňuje noční oceán.
Schodiště jako klenot
Dubai cena: 7,8 miliardy korun | majitel: Muhammad bin Rašíd Al Maktúm
Luxusní jachtu si v roce 1996 objednal brunejský princ Jefri Bolkiah, v současnosti však patří Muhammadovi bin Rašídu Al Maktúmovi. Když se loď po deseti letech prací vydala poprvé na vodu, mohla se pochlubit nejen několika vířivkami a bazénem zdobeným ručně vyrobenými mozaikami, ale také obytnými prostorami až pro 115 lidí. K jejím hlavním dominantám patří masivní točité schodiště ze skla, které v závislosti na úhlu dopadajícího světla mění barvu. Od řady dalších luxusních jachet se Dubai odlišuje také interiérem vyvedeným v pestrých, až křiklavých barvách.