Nechtěný comeback: Dříve obávané kurděje se opět vracejí na scénu

Kurděje jsme v posledních letech znali spíše jako vzácné onemocnění z rozvojových zemí. Už to ale tak úplně neplatí...

04.06.2023 - Stanislav Mihulka



Před několika staletími byla metlou námořníků, cestovatelů a pirátů záhadná choroba, které mnohé z nich zahubila velmi bolestivou smrtí. Dnes již víme, že šlo o kurděje neboli skorbut – chorobu, která má velmi prostou příčinu, spočívající v nedostatku vitamínu C, která ale může mít těžký průběh s fatálními následky.

Kurděje se při dlouhodobém nedostatku vitamínu C, projevují nejdříve únavou, zvracením a bolestmi kloubů. Pokud nedostatek vitamínu C přetrvává, jak tomu bývalo třeba u námořníků, odkázaných na sušené hovězí maso a suchary, dojde k oslabení imunity, poruchám krvetvorby a především ke krvácení v mnoha tkáních, od dásní a nehtů až po vnitřní orgány. Smrt pak nebývá daleko.

Problém s vitamínem C

Většina živočichů si dokáže vyrábět vlastní vitamín C. U lidí je tomu ale jinak. Neschopnost syntézy tohoto vitamínu jsme zdědili od předků. Před dlouhými miliony let došlo na počátku evoluce vyšších primátů k „rozbití“ genu, který je zodpovědný za tvorbu vitamínu C. Tento problém se tedy netýká jen lidí, ale i všech ostatních „lidoopů“ a opic.

Kurděje nás pronásledují odjakživa. Archeologové objevili nejstarší stopy kurdějí u starověkých Egypťanů a se stejnou nemocí se potýkala i polární výprava Roberta Falcona Scotta do Antarktidy. Po objevení vitamínu C v roce 1928 maďarským chemikem Albertem Szent-Györgyia a pochopení celého problému se kurděje staly vzácností. Každá dítě se učí ve škole, že je nutné jíst ovoce, které bývá perfektním zdrojem tohoto vitamínu.

Jak ale uvádí nový dokumentární film Vitamania, kurděje dnes zažívají nechtěný comeback. Objevují se i tam, kde by to čekal jen málokdo – v nejvíce rozvinutých zemích světa. Jak ve zmíněném filmu uvádí Eric Churchill, praktický lékař z Massachusetts, jen jeho tým během posledních šesti let diagnostikoval několik desítek případů kurdějí.

TIP: Mocná síla? Vitamín C pomáhá bojovat proti rakovinám krve

Jak je to možné? „Mnozí lidé, kteří mají problémy s obživou, instinktivně vyhledávají potraviny bohaté na tuk a kalorie, které je zasytí,“ vysvětluje Churchill. „Problém je v tom, že taková strava často téměř neobsahuje vitamín C. Když máte omezený rozpočet, ovoce a zeleninu vnímáte jako luxus, bez něhož se obejdete.“ Kurděje dnes proto paradoxně ohrožují chudé obyvatele v jinak velmi bohatých zemích.


Další články v sekci