Necelá půlhodinka cvičení denně snižuje riziko rozvoje 19 různých nemocí
Každodenní dvacetiminutové cvičení může představovat rozdíl mezi zdravím a nemocí u celé řady chronických onemocnění.
Pokud jde o cvičení pro zdraví, zřejmě neexistuje žádná absolutní časová porce zajišťující dokonalou kondici a zdravotní stav. Ve hře je příliš mnoho faktorů, které ovlivňují život každého člověka. Vědci se přesto snaží zjistit, jaké cvičení má skutečný přínos.
Lucas Carr z Univerzity Iowy a jeho výzkumný tým dospěli k tomu, že když někdo zvládne přinejmenším 150 minut cvičení týdně, výrazně tím sníží riziko rozvoje 19 různých chronických onemocnění. Přepočítáno na dny to odpovídá necelým 22 minutám, což je, jak trefně připomíná Maddy Chapmanová na platformě IFL Science, zhruba délka jedné epizody Simpsonových.
Cvičit se vyplatí
Výzkum Carrova týmu zahrnul pacienty lékařského centra Univerzity Iowy. Badatelé zjišťovali jejich zdravotní stav, a také jak jsou na tom s fyzickou aktivitou. Výsledný soubor dat zahrnoval údaje o více než sedmi tisících pacientech a odhalil statisticky významnou souvislost mezi cvičením a rizikem celé řady nemocí.
Ukázalo se, že 150 minut cvičení týdně, které může být intenzivní nebo i jen středně náročné, podstatně snižuje riziko rozvoje kardiovaskulárních chorob, různých nádorů, onemocnění dýchací soustavy a diabetu. Výzkum zahrnoval dvě klíčové otázky: Kolik dní týdně se v průměru věnujete středně intenzivnímu až intenzivnímu cvičení (například rychlé chůzi)? a kolik minut se průměrně věnujete takovému cvičení?
Carr a jeho kolegové věří, že je důležité se pacientů ptát na jejich fyzickou aktivitu, pokud možno stručně a jednoduše. V rámci svého výzkumu to zvládli během 30 sekund, s využitím dvou zmíněných otázek. Lékaři pak mohou pacientům doporučit různá cvičení a konzultace s příslušnými odborníky. Američtí lékaři přitom v současné době zjišťují fyzickou aktivitu pacientů jen vzácně.