Návrat uvízlé posádky Starlineru je stále v nedohlednu

Mise posádky Starlineru se na ISS i nadále prodlužuje. Z původně osmidenní cesty se rýsuje nejméně měsíc a půl trvající výprava. 

26.07.2024 - Martin Reichman



Barry „Butch“ Wilmore a Sunita „Suni“ Williamsová jsou prvními astronauty, kteří se s kosmickou lodí Starliner společnosti Boeing na začátku června vydali do vesmíru. Jejich přílet k ISS ale provázely komplikace s únikem pohonných látek a problémy s naváděcími tryskami. Mise původně měla trvat osm dní a oba astronauté se měli vrátit na Zem 14. června.

Až doposud se tak ale nestalo a podle nejčerstvějších zpráv z NASA není jasné, kdy k jejich návratu dojde. „Vrátíme je domů, až budeme připraveni,“ řekl na tiskové konferenci vedoucí mise Steve Stich s tím, že cílem je dopravit Wilmora a Williamsovou zpět na palubě Starlineru. Připustil však, že vesmírná agentura zvažuje i další možnosti – mezi nimiž by mohla být i doprava dvojice astronautů jinou kosmickou lodí.

NASA mezitím ve spolupráci s Boeingem dokončila testy problematických trysek Starlineru ve středisku White Sands v Novém Mexiku a aktuálně inženýři vyhodnocují získaná data. Podle Steva Stiche „učinili inženýři velký pokrok, stále ale nejsou zcela připraveni.“

Z dřívějšího vyjádření zástupců NASA přitom vyplynulo, že pobyt obou astronautů na ISS je bezpečný po dobu 45 dnů. Již nyní je zřejmé, že tato „bezpečná doba“ bude nepochybně překročena. Neplánované prodloužení mise sice nepředstavuje život či zdraví ohrožující situaci, může sebou ale nést zvýšené nepohodlí nejen pro Wilmora a Williamsovou, ale i pro zbylou posádku ISS. Kapacita stanice počítá se šesti, respektive sedmi astronauty pro dlouhodobé mise. Aktuálně se na její palubě nachází devět osob – sedm členů Expedice 71 a dvojice z mise Boe-CFT. Podobný přetlak nicméně již v minulosti ISS opakovaně zažila. V roce 2010 pobývalo na stanici dokonce 13 osob! Tehdy ale šlo o součást mise raketoplánu Discovery (STS-131) a astronauti mohli využívat i zázemí plavidla.  

K problémové misi se začínají kriticky vyjadřovat už i bývalí američtí astronauté. Podle jednoho z nich to zatím nevypadá, že by se Wilmore a Williamsová měli v dohledné době vracet ve Starlineru. Pokud by to bylo bezpečné, NASA by je dávno do Starlineru posadila. Mise Boe-CFT je přitom testovací misí a nejrůznější problémy během ní bylo možné očekávat. Americká vesmírná agentura navíc již v minulosti prokázala, že je schopná podobné situace řešit. Současné mlžení ale rozhodně pověsti NASA a pochopitelně také Boeingu neprospívá.


Další články v sekci