Naše domovy se probouzejí: Přichází konečně doba internetu věcí?
O chytrých domácnostech se v médiích mluví a píše už přes deset let: Slyšeli jsme o ledničkách, jež samy objednají docházející mléko, či o termostatu, který zatopí, když rozezná, že budeme za hodinu doma. Jaká je však realita? Skutečně je tzv. internet věcí tak úžasný?
V nejednom sci-fi filmu jsme viděli scénu, kdy hrdina přichází domů a vchodové dveře se automaticky otevírají, protože ho dům poznal. Z důmyslně ukrytých reproduktorů jej vítá hlasový asistent a počítač, který řídí chytrou domácnost, pak podle vysloveného přání začíná vařit kávu nebo napouštět bublinkovou koupel. Nic z toho dnes již není nereálné, přesto podobných domovů nenajdeme mnoho.
Na veletrzích se pravidelně prezentuje řada revolučních technologií a zařízení. Jen část z nich se však dostane do nabídky obchodů a do domácností. Ne každý nápad lze totiž ve velkém měřítku technicky realizovat a ne každá myšlenka, jež vypadá skvěle na papíře, je nakonec v praxi užitečná.
Skvělý nápad?
Samsung například letos v lednu představil druhou generaci svého Family Hubu: Obří lednice amerického typu má integrovaný počítač s velkým 10" displejem, který slouží jako domácí mediální centrum s kalendářem a hlasovým ovládáním, umí posuzovat stáří potravin a automaticky objednávat nové. Dokonce se díky třem vnitřním kamerám můžete přímo během nákupu na svém chytrém telefonu podívat, zda smetana v přihrádce je, nebo ji ráno někdo spotřeboval.
V praxi je ovšem hodně složité napojit takovou lednici na lokální obchodní sítě, nehledě na to, že by cena spotřebiče začínala zhruba na osmdesáti tisících korun. Proto v českých obchodech nenajdete ani předchozí, rok a čtvrt starou první generaci.
Druhým a možná větším problémem jsou však naše zvyky. Lidé totiž s gustem nakupují a rádi kontrolují obsah své chlazené spižírny: Jen málokdo považuje nákupy za přílišné obtěžování. Popsaná lednice je tedy spíš známkou statusu než zásadním pomocníkem. Daleko větší šanci uspět mají produkty, které nás zbavují činností, jež tolik v oblibě nemáme. Proto dnes každý obchod s elektronikou nabízí padesát druhů robotických vysavačů, z nichž některé lze dokonce propojit se sítí a na dálku sledovat i ovládat. Obdobný boom zažívají robotické sekačky na trávu a za pár let přijdou do módy autonomní čističe bazénů. Jde zkrátka o úkony, jež za rozumné peníze zastane stroj a nám zbude víc času na věci, které opravdu dělat chceme.
Pusťte na to počítač
Chytré technologie už také částečně uspěly v činnostech, jež dnes počítače zvládají lépe než lidé. Mezi nejrozšířenější typy produktů, které najdete i v mnoha českých domácnostech, patří inteligentní termostaty a jejich příslušenství. Termostat připojíte k síti, takže ho můžete sledovat a ovládat na dálku. Pokud však zrovna nemáte čas se mu věnovat, jeho chytré algoritmy se postarají o optimální vytápění samy.
Vše můžete ještě zefektivnit zakoupením kompatibilních chytrých hlavic pro jednotlivé radiátory, specializované meteostanice pro zpřesnění předpovědí nebo nového regulátoru pro starší, ale stále dostačující kotel. Taková kombinace pak nabízí bezkonkurenční pohodlí i úsporu energie. A přestože to mnohý český táta – absolutistický vládce domácího termostatu – nerad uslyší, spojení miniaturního počítače, dobře naprogramovaných algoritmů a vhodných senzorů dnes zkrátka udělá lepší službu.
Můj dům, můj hrad
Samostatnou kapitolu představuje zabezpečení domácnosti. Velké popularitě se těší chytré zámky, které můžete odemykat pomocí kódu nebo i na dálku prostřednictvím aplikace v telefonu. Řekněme, že vám v pátek odpoledne zavolá dopravní služba, že vám konečně veze novou televizi, ale vy zrovna trčíte v zácpě. Za normálních okolností může zásilka nanejvýš zůstat přede dveřmi (což není zrovna dobrý nápad), nebo si ji necháte znovu doručit v pondělí, i když jste o víkendu chtěli sledovat mistrovství světa. S chytrým zámkem však máte ještě jednu možnost: Jednoduše odemknete na dálku a pošťák dá televizi za dveře.
A pokud se bojíte pustit do bytu cizího člověka, stačí si pořídit ještě kameru: Buď může jít o jednu chytrou ve vstupní místnosti, která zvládne monitorovat pohyb a otáčet se za cílem, nebo o celý zabezpečovací systém se sadou venkovních a vnitřních kamer se záznamem. V obou případech se automaticky dozvíte, pokud se začne dít něco neobvyklého. Můžete tak s klidným srdcem odjet na dovolenou a v nejhorším případě vám přijde SMS – rychle pak otevřete aplikaci, podíváte se na živý přenos z kuchyně a v případě nutnosti zavoláte policii.
Nezapomeňte na léky
Vzestup zažívají i doplňky, které můžeme označit jako medicínské. Populární jsou inteligentní váhy, bezdrátové teploměry a rukávy na měření tlaku. Nefandíte-li chytrým hodinkám, ale rádi byste monitorovali svůj spánek a nechali se budit ve vhodné fázi, můžete použít speciální senzor do polštáře. V prodeji jsou také láhve na vodu a nádoby na léky, jež vám automaticky připomenou, že je čas se napít nebo spolknout pilulku. Díky senzorům v uzávěru navíc zkontrolují, zda jste tak opravdu učinili.
Zdravotní pomůcky rovněž odešlou data do počítače a podle výsledné statistiky pak může váš lékař lépe stanovit diagnózu nebo alespoň sáhnout k úpravě životosprávy. Jednoúčelových zařízení tohoto typu existuje nepřeberné množství, za všechny zmiňme jedno z nejzajímavějších: Japonská toaleta FKF-20M provede analýzu vaší stolice a pošle vám informace na telefon.
Kdy mi kuchyně udělá snídani?
Dnešní dostupné chytré domácnosti se příliš neliší od představ filmových tvůrců z 90. let. Můžete si užívat automatické ovládání rolet řízené aktuálními světelnými podmínkami, nechat si namlít a uvařit kávu deset minut po probuzení a v Severní Americe také nakupovat či objednávat pizzu z pohodlí gauče jen pomocí hlasových příkazů, načež se počítač asistentů Amazon Echo nebo Google Home postará o zbytek.
Existují samozřejmě i fantazie, které se ještě pár desítek let nenaplní. Robotika bude muset pořádně pokročit, abychom ráno našli na stole uvařenou snídani nebo po příchodu z práce uklizený byt (ačkoliv prototyp domácího kuchařského robota by se měl letos testovat). Ovšem i to, co nás čeká v příštích letech, je fascinující.
Jelikož se ceny senzorů a čipů pohybují extrémně nízko, můžeme očekávat záplavu zařízení založených na běžně dostupných technologiích a skvělém nápadu. Už nyní lze koupit senzory, jež umějí automaticky měřit množství slunečního svitu i vláhy v půdě a podle toho ve správný čas pustit zavlažovače. Šetří tak vodou, ale zároveň se optimálně starají o vegetaci na úrovni, jež dosud zůstávala dostupná jen velkým zemědělcům. Do prodeje brzy půjde zrcadlo, které pomocí kamer s vysokým rozlišením automaticky analyzuje stav kůže, či postel, jež upraví tvar matrace, pokud zjistí neklidný spánek či chrápání. Amazon se dokonce pochlubil, že jeho hlasový asistent bude do deseti let překládat zvířecí řeč, takže konečně porozumíme svým mazlíčkům. Nudit se tedy určitě nebudeme.