NASA varuje: Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice kriticky chátrá

Poškození Mezinárodní vesmírné stanice dosahuje podle nové zprávy NASA nejvyššího stupně rizika. 

30.09.2024 - Martin Reichman



Na konci září vydala NASA zprávu s názvem „Management rizik spojených s udržováním provozu ISS do roku 2030“, která se věnuje blízké i vzdálenější budoucnosti Mezinárodní vesmírné stanice. Z obsáhlé zprávy vyplývá, že NASA sice počítá s provozem stanice až do roku 2030, popisuje ale i některé problémy, které mohou vyvstat.

Jedná se zejména o možný nedostatek náhradních dílů, související s uzavřením některých výrobních provozů a možných problémů v zásobování ISS v důsledku zpoždění certifikace Starlineru.

Chátrání ruské části

Za nejpalčivější problém ale NASA považuje chátrání ruské části vesmírné stanice. Aktuálně největším problémem je podle zprávy malý modul PrK, který spojuje ruský dokovací port s modulem Zvězda. Únik vzduchu v tomto segmentu NASA poprvé zaznamenala již v roce 2019, zdá se ale, že se stav této části ISS stále zhoršuje. Podle některých zdrojů mělo na počátku letošního roku dojít k téměř čtyřnásobnému navýšení úniku vzduchu. 

Přestože přesná příčina netěsnosti není známá, podle odborníků NASA i Roskosmosu jsou hlavními podezřelými vnější a vnitřní sváry modulu Prk. Letos v květnu měla netěsnost dosáhnout v hodnocení NASA maximální míry rizika. Řešením je podle NASA dočasné nebo i trvalé uzavření této části ISS, což by znamenalo snížení počtu dokovacích portů.

Přestože se obě agentury shodují na příčinách i řešeních problému, v jednom klíčovém bodě se jim shodu nalézt nepodařilo. Podle NASA je Roskosmos přesvědčen, že bude schopen monitorovat a uzavřít průlez do servisního modulu dříve, než míra úniku dosáhne neudržitelné úrovně. Agentury se ale nedokázaly shodnout na definici bodu, kdy je míra úniku již neudržitelná.


Další články v sekci