NASA pověřila SpaceX a Blue Origin vývojem lunárních náklaďáků

Tuny nákladu pro budoucí lunární základnu má na povrch Měsíce dopravovat SpaceX a Blue Origin. 

24.01.2024 - Martin Reichman



Americká NASA nedávno ohlásila odklad dvou očekávaných lunárních misí – Artemis II a Artemis III. Podle původního harmonogramu měla mise Artemis II zamířit k Měsíci již letos a Artemis III, která představuje návrat lidí na povrch Měsíce, v příštím roce. Nový harmonogram počítá s ročním odkladem – Artemis II se má uskutečnit v září 2025 a Artemis III v září 2026.

Měsíční cargo

Součástí prohlášení bylo i oznámení o spolupráci na vývoji nákladních lunárních modulů pro přepravu materiálu. Agentura vývojem pověřila dvojici prověřených firem – SpaceX a Blue Origin. V obou případech jde o uplatnění opce, vyplývající z dřívějších smluv Human Landing System (HLS) na vývoj lunárních modulů určených k dopravě posádky.

Opce, které zahrnují vývojové práce až do předběžného posouzení návrhu, v tuto chvíli nepředstavují pro NASA další finanční náklady nad rámec již schválených 3,4 miliardy dolarů pro Blue Origin a 1,15 miliardy dolarů pro SpaceX.

NASA očekává, že nákladní přistávací moduly budou podobné systémům pro dopravu posádky s tím, že budou upraveny rozhraní pro užitečné zatížení a mechanismy pro jejich nasazení. Předběžné požadavky na konstrukci počítají s dopravou 12 až 15 tun na povrch Měsíce. Nejdříve by nákladní přistávací moduly mohly být použity při misi Artemis VII, která je plánována nejdříve na začátek roku 2030.

SpaceX, Blue Origin i Evropa

Ani jedna ze společností zatím veřejně nekomentovala práci na nákladních verzích svých přistávacích modulů HLS. Elon Musk se v prezentaci zveřejněné společností SpaceX 12. ledna ale zmínil o možnostech kosmické lodi Starship přistávat na Měsíci s velkým nákladem.

„Chceme dalece překonat to, o co nás požádala NASA,“ řekl Musk. „Chceme jít daleko nad rámec požadavků NASA a chceme být schopni dopravovat na Měsíc dostatečné množství užitečného nákladu s dostatečnou frekvencí, k vybudování skutečně trvale obydlené měsíční základny,“ prohlásil šéf SpaceX.

Blue Origin a SpaceX nejsou jediní, kdo pracuje na lunárním nákladním modulu. Evropská kosmická agentura vyvíjí nákladní modul Argonaut, který by ESA ráda uplatnila v budoucích misích Artemis. Jde ale o výrazně menší koncept, než s jakým počítá NASA. Argonaut by podle současných plánů měl na povrch Měsíce dopravovat jen zhruba 200 kilogramů nákladu.


Další články v sekci