NASA po 50 letech otevře vakuově uzavřené vzorky z Měsíce
Vakuově uzavřený vzorek 73001 z měsíčního údolí Taurus-Littrow se konečně dočká otevření. Co vědci čekají, že najdou?
Mise amerického programu Apollo před 50 lety dopravily na Zemi celkem 2 196 vzorků měsíčních hornin. Odborníci NASA v těchto dnech zahájili otevírání jednoho z posledních, které záměrně nechali dlouho neotevřené. Důvod, proč byl vzorek tak dlouhou dobu uzavřený, je poměrně prostý. Podle Lori Glaze, ředitelky divize planetárních věd, v NASA v minulosti předpokládali, že: „se věda a technologie budou rychle vyvíjet, a v budoucnu budou k dispozici nové metody a přístroje, s nimiž bude možné zkoumat vzorky z Měsíce novým způsobem.“
Teď došla řada na vzorek číslo 73001, který na Měsíci odebrali astronauti Eugene Cernan a Harrison Schmitt z poslední mise celého programu, tedy Apollo 17, v prosinci 1972. Jde o dutý válec o délce 35 cm a šířce 4 cm, který astronauté zatloukli do povrchu Měsíce v údolí Taurus-Littrow, kde přistáli.
Ochutnávka vakuově baleného Měsíce
Vzorek 73001 je výjimečný tím, že je jedním z pouhých dvou vzorků, které byly po celou dobu od odebrání na Měsíci uzavřeny ve vakuu. A teď se stane prvním z nich, který bude otevřen. Mohl by obsahovat plyny a těkavé látky, v původní podobě. Vědci si na ně pochopitelně brousí zuby.
TIP: NASA řeší dilema: Přišel už správný čas na odpečetění vzorků z Měsíce?
Jedním z hlavních cílů výzkumu vzorku 73001 bude tyto (předpokládané) plyny a těkavé látky získat a analyzovat. Nebude to ale jednoduché. Pokud jsou ve vzorku přítomné, tak zřejmě jen ve velmi malém množství. Otevírání vzorku bylo zahájeno letos počátkem února, kdy badatelé odstranili vnější kryt. Analýzy potvrdily, že neobsahuje žádné plyny z Měsíce, takže by obal původních vzorků měl být neporušený. Teď bude následovat velmi pomalé a opatrné pronikání dovnitř vzorku, které podle všeho zabere celé týdny.