Mužská rýmička existuje: Proč muži snášejí nachlazení hůř než ženy?

Závěry kanadských lékařů potvrzují, že mužská „rýmička“ skutečně existuje. Proč muži snášejí nachlazení o poznání hůř než ženy?

13.12.2017 - Stanislav Mihulka



Muži potýkající se s nachlazením, nebo například s chřipkou, jsou často terčem uštěpačných vtipů. Výraz „rýmička“ má například v češtině jednoznačně posměšný význam, ve Spojeném království a v Kanadě se zase používá posměšný termín „man flu“, tedy „mužská chřipka“

Testosteronová rýmička

Výzkum kanadských lékařů z Memorial University of Newfoundland ale ukazuje, že posměch není na místě. Vše totiž nasvědčuje tomu, že když muž onemocní infekcí dýchacích cest, tak v porovnání se ženou skutečně prožívá horší stavy.

Zdá se totiž, že muži mají obecně slabší reakci imunity na virové infekce dýchacích cest. Nejde přitom jen o „rýmičku“. Muži jsou zřejmě více ohroženi vážným průběhem onemocnění nebo i úmrtím. Lékaři již dříve zjistili, že imunita žen lépe reaguje na očkování proti chřipce a muži naopak s větší pravděpodobností kvůli chřipce končí v nemocnici.

Závěry potvrzují dokonce pokusy na myších. I myší samice mají odolnější imunitní systém než jejich samčí protějšky. Podle vědců to souvisí s pohlavními hormony, které mají přímý vliv na naši imunitu.

TIP: Už letos v zimě: Univerzální vakcína proti chřipce jde do klinických testů

K podobnému závěru dospěli i vědci Stanfordovy univerzity v roce 2013. Jejich studie ukázala, že protilátky u žen reagují na infekci rychleji než protilátky u mužů. Ještě hůře jsou na tom muži s vysokou hladinou testosteronu, který jak se zdá potlačuje přirozenou funkci imunity. Ženský estrogen naopak funguje jako imunitní katalyzátor.

  • Zdroj textu

    Live Science, BMJ

  • Zdroj fotografií

    CC0 Creative Commons


Další články v sekci