Muzeum nechutných jídel: Býčí penis, shnilý sýr i víno z myších mláďat
Ochutnali byste netopýra? A co třeba morče, býčí penis nebo smaženou tarantuli? Příležitost ochutnat tyto a mnoho dalších nevšedních pokrmů můžete ve švédském muzeu nechutných jídel
„O tom, zda považujeme konkrétní jídlo za pochoutku, nebo za nepoživatelnou nechutnost nerozhoduje jeho chuť, ale kulturní prostředí, z něhož pocházíme“, říká Dr. Samuel West – zakladatel muzea nejnechutnějších jídel ze švédského Malmö.
Ušáci na talíři
Králičí hlavy jsou v Číně natolik populární pochoutkou, že je místní restauratéři musí dovážet ze zahraničí. Odhaduje se, že až 20 % králičích hlav je do Číny dováženo z Evropy - především z Itálie a Francie.
Japonské Nattó
Nattó je jedním z nejspecifičtějších pokrmů japonské kuchyně. Jeho charakteristická vůně a konzistence mohou být odpuzující pro lidi, kteří ho neznají.
Kale pače
Vařená ovčí hlava je vyhledávanou pochoutkou v Afghánistánu, Albánii, Arménii, Ázerbájdžánu, Bosně a Hercegovině, Bulharsku, Gruzii, Řecku, Íránu, Iráku, Mongolsku a Turecku. K jídlu je z ní vše – maso, mozek, jazyk i oči. Jediným odpadem zůstává lebka.
Kuřecí z netopýra
Maso Kaloně mariánského svou chutí prý připomíná kuřecí a v Indonésii, v Thajsku, Vietnamu a v dalších zemích je považováno za čisté – kaloni se totiž živí výhradně ovocem.
Cibetková káva
Kopi Luwak je druh kávy pocházející z Indonésie. Slovo kopi znamená v indonéštině kávu a luwak je místní název cibetkovité šelmy jménem oviječ skvrnitý. Ta požírá celé plody kávovníku, z nichž stráví pouze dužinu a zrnka vyloučí spolu s výkaly. Enzym v trávicím traktu zvířete způsobí, že kávová zrnka získají jemnější, méně hořkou chuť.
Shnilý sýr
Casu marzu je druh sýra vyráběný na Sardinii. Jeho výjimečnost spočívá v záměrném infikování larvami sýrorodky drobné. Pojídá se ve vysokém stadiu rozkladu a s živými larvami.
Smrdutý král ovoce
Durian, v jihovýchodní Asii považovaný za největší pochoutku a „krále ovoce“, je charakteristický svým silným zápachem připomínajícím shnilou cibuli, terpentýn nebo žumpu.
Myší víno
V případě vína s mláďaty myší nejde až tak o jeho chuť, jako spíše o jeho účinky. Především v Číně, Koreji a Vietnamu mnoho lidí věří, že tento nápoj má doslova zázračnou léčivou moc.
Trochu jiné vejce na tvrdo
Další specialita, zvaná balut, pochází z Filipín. Jedná se o oplodněná kachní vejce, která se vaří nebo smaží s již částečně vyvinutým embryem.